Davet Masası Hazırlama, Davet Masası Nasıl Olmalı

Davet masası nasıl hazırlanır, davet masasında neler olmalı, misafir masa düzeni resimli anlatım, misafir için masa düzeni çatal bıçak kaşık, yemek masası düzeni.

Davet Masası Hazırlama, Davet Masası Nasıl Olmalı

Bu yazıda; şık bir davet masası nasıl hazırlanır, akşam yemeği için gelen misafirlere davet sofrası nasıl hazırlanır, davet masası nasıl olmalı, davet masasında neler olmalı, şık bir yemek masası nasıl hazırlanır hakkında bilgiler yer almaktadır.

 

Akşam yemeğine çok özel misafirler davet ettiniz ve çok iyi hazırlanmak istiyorsunuz. Misafirleriniz için harika yemekler hazırladınız ancak masada çatal bıçak kaşıkları nereye koyacağınızı tam olarak bilemiyorsunuz. O zaman bu konuda hemen size yardımcı olalım ve bir davet yemeği sofrası nasıl hazırlanır anlatalım.

Restoranlarda ya da otellerde mutlaka "kuver" kelimesini duymuşsunuzdur. Kuver; masa servis düzenine verilen isimdir. Kuver yani masa servis düzeni bir yemek davetinde yemeğin verildiği öğüne göre, yemeğin hazırlanış amacına göre ve yemeğin çeşidine göre farklılık gösterir.

Evinize gelecek misafirler için hazırlamış olduğunuz kuvere Tabldot Kuver ismi verilir. Tabldot kuver, menüsü önceden belli olan yemekler için hazırlanan masa servis düzenidir. Restoran ve otellerde düzenlenen yemek davetleri de servisin hızlı ve düzenli bir şekilde yapılması gerektiği için genellikle tabldot kuverdir. 

 

Tabldot kuver menüsünde hangi yemekler yer alır?

Tabldot menüler genel olarak;

  • Başlangıç yemeği ya da çorba,
  • Ana yemek,
  • Salata,
  • Tatlı ya da meyve’den oluşurlar.

 

Masada çatal, bıçak, kaşık nasıl yerleştirilir?

Davet sofrası hazırlarken yukarıda saymış olduğumuz menüde yer alan yemeklere ve servis sırasına uygun bir şekilde çatal, bıçak ve kaşığın masaya yerleştirilmesi gerekir.

Örneğin başlangıç olarak çorba ikram edecekseniz tabağın en uzağında yani en dışta çorba kaşığı, çorba kasesi tabakların en üstünde olmalıdır. Çorba kasesinin altında ana yemek tabağı, ana yemek tabağının altında da servis tabağı yer almalıdır. Yemeğin sonunda ikram edeceğiniz meyve ya da tatlı için kullanılacak kaşık, çatal ve bıçak ise servis tabağının üst bölümünde yer almalıdır.

Misafirleriniz için hazırlayacağınız davet sofrasının ve misafir masa düzeninin resimli anlatımına göz atarak sizlerde çok şık bir masa hazırlayabilirsiniz.

 

Davet sofrası masa düzeni

  

Top