Demir (Fe) Minerali

Demir minerali hangi gıdalarda bulunur? Demir minerali görevi ve önemi nedir? Demir minerali özellikleri ve faydaları nelerdir? Demir minerali eksikliğinde ne olur.

Demir (Fe) Minerali

Yetişkin bir bireyin vücudunda yaklaşık 5 gram demir minerali bulunmaktadır. Vücudumuzda bulunan demir mineralinin büyük çoğunluğu kanın yapısında bulunmaktadır. Kanın yapısında bulunması haricinde vücutta enzimlerin yapısında da yer alır. Demir mineralinin vücuttaki en önemli görevi kanda oksijen ve karbondioksit taşınmasını gerçekleştirmektir. Bir bireyin vücudunda bulunan demir minerali miktarı bireyin yaşı, cinsiyeti, kilosu, gebelik durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Kansızlık (anemi) vücutta demir yetersizliğinin en önemli habercisidir. Vücutta yeteri kadar demir kalmadığında demir yetersizliği anemisi görülür. Demir yetersizliği anemisinin belirtileri; baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, nefes darlığı, vücut ısısının korunamaması ve algı bozukluklarıdır. Vücudun çeşitli dokularında fazla miktarda demir birikmesi durumunda karaciğer sirozu, pankreas sorunları, doğum öncesi cenin sağlığında bozukluklar, hormonal dengesizlikler meydana gelmektedir. Demir yetersizliği anemisi daha çok gelişmiş ülkelerde yanlış diyet programı uygulayan kişilerde görülür. Yetişkin bir bireyin günlük demir minerali gereksinimi, vücuttan atılan demir miktarı kadardır.  Demir minerali ihtiyacı günlük olarak yetişkin bir kadın bireyde ortalama 15 mg, yetişkin bir erkek bireyde 10 mg kadardır. Demir minerali birçok gıdadan temin edilebildiği için demir yetersizliği çok sık rastlanan bir durum değildir. Demir yetersizliğinin en çok görüldüğü kişiler, bebekler, çocuklar ve kadınlardır. Demir kaybı kadınlarda en çok adet dönemlerinde görülür. Çay içerisinde bulunan tanen ve gıdalarda bulunan kalsiyum minerali demirin barsaklarda emilimini azaltıcı etki gösterirken C vitamini barsaklarda demir emilimini arttırıcı etki gösterir.

Demir minerali bakımından zengin olan gıdalar; karaciğer, sakatatlar, yumurta, kırmızı et, kabuklu deniz canlıları, yeşil yapraklı sebzeler (roka, maydanoz, pazı vb.), kakao, maydanoz, kuru yemişler, pekmez, üzüm, soya fasulyesi ve kurutulmuş meyvelerdir (kuru incir, kuru kayısı vb). Gebe ve emziren kadınların fazla miktarda kepekli ekmek ve tam buğday ekmeği tüketmemesi tavsiye edilir. Fazla miktarda tüketilen lifli gıdalar barsaklarda demir emilimini azaltacağı için gebe ve emziren kadınlarda demir minerali kaybı yaşanabilir.

Demir İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 

Demir minerali en çok hangi gıdalarda var

Top