Detoks nedir, nasıl yapılır

Detoks nedir, nasıl yapılır? Toksinler vücutta nasıl birikir? Detoksa ihtiyacımız olduğunu gösteren belirtiler nelerdir? Toksinlerden arınmak için neler yapılabilir?

Detoks Nedir, nasıl yapılır?

Diyet yaparken cevabı en çok aranan sorulardan birisi de Detoks nedir? Bu konuyu iyi anlayabilmek için bu yazımızda detoksa ihtiyacımız olduğunu gösteren belirtiler ve detoks nasıl yapılır konularına da yer verdik. Faydalı olması dileğiyle.

 

Detoks nedir?

Detoks vücudumuzda birikmiş olan toksinleri yani serbest radikalleri vücudumuzdan atma, vücudumuzu toksinlerde arındırma işlemine verilen isimdir. Başka bir ifade ile detoks vücudumuzun arınma, temizlenme ve tazelenme programıdır.

 

Toksinler vücutta nasıl birikir?

Yaşadığımız çevredeki hava kirliliği, egzoz dumanı yoğunluğu, endüstriyel kirlilik gibi çevresel faktörler, yoğun iş temposu içerisinde yaşadığımız stres, fiziksel yorgunluk, aşırı alkol tüketimi, sigara tüketimi, aşırı ve dengesiz beslenme ve gıdalarımız gibi bir çok faktör vücudumuzda toksinlerin birikmesine neden olur.

 

Detoksa ihtiyacımız olduğunu gösteren belirtiler nelerdir?

  • Bir anda ortaya çıkan baş ve sırt ağrıları,
  • Yorgunluk,
  • Halsizlik, bitkinlik hissi,
  • Sinirlilik,
  • Aşırı uyku ya da uykusuzluk,
  • Kendini iyi hissetmeme,
  • Kas ve eklemlerde gerginlikler ve ağrılar
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması,
  • Depresyon hali
  • Çeşitli fiziksel sağlık sorunları

şeklinde ortaya çıkan belirtiler vücudumuzun detoksa ihtiyacı olduğunu gösterir.

Burada küçük bir uyarı yapmamızda fayda var. Hamile kadınlar, emziren kadınlar, kronik hastalığı olanlar ve ciddi bir ameliyat geçiren kişiler detoks yaptırmamalı veya yapmamalıdırlar.

 

Detoks nasıl yapılır?

Detoks ile diyet birbirine karıştırılmaması gereken iki kavramdır. Diyette amaç fazla kilolardan kurtulmaktır. Detoksta ise amaç vücuttaki toksinlerden kurtulmaktır. Detoks programı da diyet programı gibi düzenli uygulanması ve ciddiye alınması gereken bir programdır ancak gerçek ve doğru bir detoks programı diyet programı gibi tek başına gıdalarla yapılabilen bir program değildir. Detoks programını gıdalarla yaparken başka uygulamalarla birlikte de desteklemek gerekir.

 

Detoks beslenmesi dışında toksinlerden arınmak için neler yapılabilir?

Toksin maddelerin vücudumuza girmesini engelleyebilmek yapılabilecek en büyük detoks işlemidir. Bazı durumlarda bu mümkün iken bazı durumlarda bu mümkün değildir.

 

Yaşadığımız çevre

Yaşadığımız çevreden kaynaklanan hava kirliliği, çevre kirliliği gibi faktörleri tek başına ortadan kaldırmamız mümkün değildir ancak bunlara karşı alabileceğimiz bireysel önlemler vücudumuza toksin girişini azaltabilir. Tabi yapabiliyorsanız yaşadığınız çevreyi değiştirmek en güzeli olabilir.

 

Deniz, orman ve dağ havası

Fırsat buldukça ya da kendimize sık sık zaman yaratarak şehirden uzak doğal ortamlarda zaman geçirebilirsiniz. Bu doğal ortamlarda bulunan yüksek miktardaki oksijen vücudumuzu az da olsa rehabilite etme imkanı sağlayacaktır.

 

Kimyasal maddeler ve deterjanlar

Evimizde ve hayatımızda çokça kullandığımız; parfümler, oda parfümleri, kalitesiz makyaj malzemeleri, kalitesiz plastik eşyalar, temizlikte kullandığımız çamaşır, bulaşık ve zemin temizleme deterjanları vb. tüm kimyasalların kullanımını mümkün olduğunca azaltmalıyız.

 

Banyo ve Duş

Vücudumuzda bulunan toksin maddelerin vücuttan atılma yöntemlerinden biriside terlemedir. Terleme ile vücuttan atılan toksik maddeler cilt gözeneklerimizi tıkarlar. Tıkanan cilt gözenekleri hem cildimizin nefes almasını, hem de vücudumuzdan daha fazla toksin madde çıkışını kısıtlar. Bu nedenle sık sık banyo yapmak ve duş almak cilt gözeneklerimizi temizleyerek cildimizin daha rahat nefes almasını sağlayacak, vücudumuza daha fazla toksin atabilmesi için imkan sağlayacaktır.

 

Gıdaları pişirme yöntemleri

Yediğimiz gıdalar kadar önemli olan bir diğer unsurda gıdaları pişirme yöntemlerimizdir. Mangal bizim için neredeyse vazgeçilmezdir ancak vücudumuza gıdalarla aldığımız toksinlere en çok ızgara gıdalar sebep olmaktadır. Özellikle doğrudan ateş üzerinde pişirilen gıdalara sayısız toksik ve kanserojen madde bulaşmaktadır. Mangaldan vazgeçemeyen kişilere önerimiz gazlı mangalları kullanmalarıdır. Bir diğer toksik maddeye sebep olan pişirme yöntemi de kızartmadır. Aynı yağ ile defalarca kızartma yapılması yağda oluşan toksik maddelerin gıdalara oradan da vücudumuza girmesine neden olur.

 

Detoks yapmaya karar verdiyseniz, Detoks Smoothie Tariflerimize mutlaka göz atmanızı öneririz.  

 

Hatırlatma : Vücudunuzda detoksa ihtiyacınız olduğunu gösteren belirtiler ortaya çıkmışsa detoks beslenme programına başlamadan önce beslenme dışında yapılması gereken yöntemleri uygulayarak başlamalısınız. Bu işlemleri yaptıktan sonra vücudunuz beslenme programına daha hazır olacaktır.

 

Hazırlayan : Gıda Danışmanım

Top