E Vitamini

E vitamini (tokoferol) nedir, faydaları nelerdir? E vitamini içeren besinler neler, E vitamini nelerde bulunur? E vitamini hangi gıdalarda bulunur, ne işe yarar.

E Vitamini

E vitaminin bir diğer adı da Tokoferol’dür. E vitamini çok önemli bir Antioksidan maddedir. E vitamini gıdalarda provitamin olarak bulunmaz. Gıdalarımızla E vitaminini doğrudan alırız. E vitamini antioksidan bir madde olduğu için oksijene karşı oldukça hassas bir vitamindir ve oksijenin bulunduğu ortamda kolayca bozunabilir. Depolama aşamasında oksijenden başka ortam sıcaklığı da E vitamininin bozulmasına neden olur. Yüksek sıcaklıkta yapılan kızartmalar yağların E vitamini içeriğini azaltmaktadır. E vitamini yüksek asidik ve yüksek bazik ortamlarda da kolayca bozunabilen hassas bir vitamindir. Bu sebeple E vitamini içeren gıdaların depolanmasında dikkatli olunmalıdır. E vitamini antioksidan özelliği sayesinde vücudumuzda serbest radikallerin yakalanmasında önemli rol oynayan antikanserojen bir vitamindir. Prematüre bebeklerde E vitamini eksikliğine bağlı olarak hemolitik anemi gözlemlenmiştir. Bunların dışında E vitamini eksikliğinde vücudumuzda barsaklarda yağ emilimi düzeninin bozulduğu, kalp ve kaslarda yorgunluk ortaya çıktığı bilinmektedir. E vitamini eksikliğinde ortaya çıkan bir diğer sağlık problemi “kısırlık”tır. E vitamini doğurganlık üzerine etki eden en önemli vitamindir.

E vitamini bulunan gıdalar çoğunlukla bitkisel kaynaklı gıdalardır. Hayvansal kaynaklı gıdalarda E vitamini fazla bulunmaz. Ön önemli E vitamini kaynağı olan gıdalar; tahıllar, bitkisel yemeklik yağlar ve soya fasulyesidir. Tahılların özellikle embriyosunda bulunan E vitamini en çok buğday embriyosunda bulunur. Bu nedenle Ruşeymli ekmek önemli bir E vitamini kaynağıdır. Bireylerin E vitamini ihtiyacı yaş, cinsiyet, sigara, alkol kullanma durumuna göre değişkenlik gösterir.

E Vitamini İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini Tablo 5 – 11’de görebilirsiniz.

 

E vitamini en çok hangi gıdalarda var

Top