E100(ii) Turmerik Nedir Zararları Nelerdir

E100(ii) Turmerik nedir, Turmerik sağlığımıza zararlı mıdır, Hangi gıdalarda kullanılır, E100(ii) helal mi, doğal mı yapay mı, yan etkileri nelerdir

E100(ii) Turmerik botanikte Curcuma longa olarak tanımlanan Zerdeçal'ın ta kendisidir. Ana vatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan bu bitki 2000 yılı aşkın bir süredir yemeklerde baharat ve renk verici boya maddesi olarak kullanılmaktadır. Köri baharatı kulağınıza tanıdık geliyor mu? Evet, köri baharatına sarı renk veren madde turmeriktir. Turmerik, zerdaçal bitkisinin kökünde bulunmaktadır ve bu kökün öğütülmesinden sonra ekstrakt olarak elde edilen doğal bir maddedir ve gıdalara sarı renk vermek için gıda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Zerdaçalın faydalarını buradan öğrenebilirsiniz.

Turmerik suda çözünmeyen, yağda ve alkolde çözünen kararlı yapıda sarı renk veren güçlü antioksidan özellik gösteren bir maddedir. Işığa karşı duyarlı, yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır. Asitlik derecesi pH 7.5’in üzerinde olan ortamlarda kararlı bir yapıda değildir. Ancak gıdaların birçoğu bu asitlik derecesinde olmadığı için önemli bir sorun teşkil etmez.

Gıda endüstrisinde; dondurma, yoğurt, şekerli yiyecekler, konserve içecekler, pişirilmiş ürünler, süt ve süt ürünleri, pasta, bisküvi, patlamış mısır, musli, granola, hububatlar, pasta kreması gibi gıdalarda sıklıkla kullanılır. Bununla birlikte güçlü antioksidan özelliği nedeniyle katı ve sıvı yağlarda ransiditiye karşı kullanılabilmektedir.

Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda bilinen herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Ancak yüksek miktarlarda tüketilmesinde durumunda karaciğer büyümesine neden olabileceği düşünülmektedir. İnsan vücudunun günlük tolere edebileceği Turmerik miktarı 1 kg vücut ağırlığında 0,3 mg’dır. Yani 80 kg ağırlığında bir kişi 80 x 0,3= 2,4 mg üzerinde alındığında sağlık riski oluşturabilir.

E100(ii) helal bir gıda katkı maddesidir. Her dine mensup kişiler tarafından da tüketilebilir. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri yemeyen vejetaryenler tarafından da tüketilebilir.

Top