E101 Riboflavin Nedir Zararları Nelerdir

E101 Riboflavin nedir, Riboflavin sağlığımıza zararlı mıdır, Hangi gıdalarda kullanılır, E101 helal mi, riboflavin doğal mı yapay mı, yan etkileri nelerdir

E101 Riboflavin diğer adıyla B2 vitamini süt, yumurta, karaciğer ve sebzelerde doğal olarak bulunmaktadır. Katkı maddesi olarak kullanılmak üzere ticari olarak üretilmek istendiğinde mayalardan ya da sütten elde edilir. Mayalardan elde ediliyor olması doğal olması anlamına gelmez. E101 Ribofalavin katkı maddesi sentetiktir. Suda çözünme özelliği zayıf olan bu madde gıdalara sarı renk vermek amacıyla kullanılır. 

Riboflavin sağlığa zararlı bir katkı maddesi değildir. Gıdalarda ticari olarak kullanılan konsantrasyonlarında bilinen bir yan etkisi de söz konusu değildir. Ancak bu sınırsız tüketilebileceği anlamına gelmez. Günlük kabul edilebilir tüketim miktarı vücut ağırlığı üzerinden 0,5 mg/kg’dır. Yani 80 kg ağırlığındaki bir kişi 80 x 0,5 = 4,0 gram dan fazla tüketmemelidir. Yan etkisinin görülmemesi nedeniyle katkı maddesi olarak kullanımında bir sınırlandırma yoktur. 

E101 helal bir katkı maddesidir. Hayvanlardan elde edilmediği için vejetaryen kişiler tarafından kullanılması uygundur. Bununla birlikte bütün din grupları tarafından tüketilmesinde de sakınca yoktur.

Top