E102 Tartrazin Nedir Zararları Nelerdir

E102 Tartrazin nedir, tartrazin sağlığımıza zararlı mıdır, hangi gıdalarda kullanılır, E102 helal mi, tartrazin doğal mı yapay mı, yan etkileri nelerdir

E102 Tartrazin gıdalara sarı renk vermek için kullanılan doğal olmayan sentetik bir renklendirici gıda katkı maddesidir. Sentetik bir azo boyası olan E102 suda yüksek çözünürlük gösterir.

E102 Tartrazin; aspirin, dut ve çeşitli meyveler gibi salisatlara intoleransı olan kişiler haricinde sağlıklı kişilerde saf halde bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak intolerans semptomlarına neden olabilmektedir. Tartrazin, benzoatlarla kombinasyon oluşturduğunda E210-215 arasındaki katkı maddeleri oluşur. Bu maddeler çocuklarda ADHD sendromu adı verilen hiperaktivite sorununa neden olur. Tartrazin insan vücuduna girdiğinde histamini serbest bırakma özelliğine sahiptir. Bu nedenle tüketildikten sonra astım benzeri belirtiler gözlenebilir.

Günlük kabul edilebilir tüketim miktarı vücut ağırlığı üzerinden 7.5 mg/kg dır. Bu miktarın üzerine çıkıldığı durumlarda; kurdeşen, aspirin duyarlığı, hiperaktivite, kromozom hasarı, tiroid hormonu gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu etkilerinden dolayı Norveç ve Avustralya başta olmak üzere birkaç ülkede kullanımı yasaklanmıştır.

E102 helal bir gıda katkı maddesidir. Bütün din grupları tarafından tüketilebilir. Bununla birlikte et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri tüketmeye vejetaryenler tarafından da tüketilebilir.

Gıda sanayinde; hazır çorbalarda, içeceklerde, reçellerde, tatlılarda, çerezlerde, konserve balıklarda ve unlu gıdalarda kullanılmaktadır.

Top