E104 Kinolin Sarısı Nedir Zararları Nelerdir

E104 Kinolin Sarısı nedir, kinolin sarısı sağlığımıza zararlı mıdır, hangi gıdalarda kullanılır, E104 helal mi, kinolin doğal mı yapay mı, yan etkileri nelerdir

E104 Kinolin Sarısı (Quinoline Yellow)

, gıdalara sarı renk vermek için kullanılan, suda yüksek oranda çözünürlük gösteren ve sentetik olmayan bir azo boyasıdır.

Gıda sanayinde; içeceklere, şekerlemelere, etlere, unlu mamüllere, tereyağına, bitkisel sıvı yağlara, bisküvilere, baharatlara, unlara ve farklı birçok çeşitli gıdaya sıklıkla eklenmektedir. Gıda sanayi haricinde kozmetik sektörü ve ilaç sektöründe de kullanılmaktadır. Kozmetik sektöründe; ruj, saç bakım ürünleri ve kolonyalarda kullanılır.

Kozmetik ürünlerinde kullanıldığı durumlarda, ürün içeriği dikkatlice okunmalıdır. Kinolin sarısı içeren kozmetik ürünleri açık yararlara, kesiklere ve göze temas ettirilmemelidir. Cilde temas ettiğinde daha önce dermatit yaşanılan ciltlerde dermatiti tetikleyebilir. Göze temas etmesi durumunda tahriş ve alerjiye neden olabilir.

E104 Kinolin sarısının kanserojen bir madde olduğuna dair kesin kanıtlar bulunmamaktadır. Ancak ağız yoluyla yüksek miktarlarda tekrar tekrar veya uzun süre alınması durumunda erkek üreme organı, karaciğer, böbrekler ve bazı organlar için toksik etki göstererek sağlık üzerinde olumsuz etkileyebilir.

Kinolin sarısı insan vücudunda histamini serbest bırakan bir madde özelliği göstermektedir. Bu özelliği nedeniyle; alerjik reaksiyonlara, kurdeşene, deri döküntüsüne ve astıma neden olabilir. Bu yan ektilerinin dışında gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarında herhangi bir yan etkisi bilinmemektedir. Ancak A.B.D. ve Kanada’da gıdalarda kullanımı yasaklanmıştır. Avrupa Birliği tarafından kullanımı henüz yasaklanmamıştır.

Vücudumuzun günlük olarak tolere edebileceği E104 Quinoline Yellow miktarı vücut ağırlığı üzerinden 10 mg/kg’dır.

E104 helal olan bir gıda katkı maddesidir ve bütün din grupları tarafından tüketilebilir. Et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri yemeyen vejetaryenler tarafından da tüketilmesinde sakınca yoktur.

Top