E110 Sunset Yellow Nedir Zararları Nelerdir

E110 Sunset Yellow FCF nedir, sunset yellow sağlığımıza zararlı mıdır, hangi gıdalarda kullanılır, E110 helal mi, sunset yellow doğal mı yapay mı, yan etkileri nelerdir

E110 Sunset Yellow FCF, gıdalara sarı renk vermek amacıyla gıda sanayinde kullanılan sentetik bir azo boyasıdır. Bu madde aynı zamanda Orange ve Yellow S isimleri ile de anılmaktadır. Türkçe ismi Günbatımı Sarısı’dır. Suda çözünme özelliği çok yüksektir. Gıda sanayinde; unlu mamüllerde, pasta ve tatlılarda, kuruyemişlerde, içeceklerde, hazır çorbalarda, dondurmalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Sunset Yellow, benzoatlarla kombinasyon oluşturduğunda çocuklarda ADHD sendromu adı verilen hiperaktivite sorununa neden olur. İnsan vücuduna girdiğinde histamini serbest bırakma özelliğine sahiptir. Bu nedenle tüketildikten sonra astım benzeri belirtiler gözlenebilir.

Vücut ağırlığı üzerinden günlük kabul edilebilir alım miktarı 2.5 mg/kg’dır. Bu miktarın üzerinde tüketildiğinde toksik etki gösterebilir. E110 Sunset Yellow’un kanserojen bir madde olduğuna dair kesin kanıtlar bulunmamakla birlikte kansere neden olduğu konusunda şüpheler bulunmaktadır. Çocuklarda hiperaktiviteye neden olduğu bilinmektedir. Yüksek miktarlarda ve uzun süre tüketilmesi durumunda deride döküntülere, kromozal hasarlara, mide rahatsızlıklarına ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca astımı tetiklediği de bilinmektedir.

E110 Sunset Yellow FCF’nin gıdalarda katkı maddesi olarak kullanımı Norveç’te ve A.B.D.’de yasaklanmıştır. Ancak henüz Avrupa Birliği tarafından bu maddeye herhangi bir yasaklama gelmemiştir.

E110 helal bir gıda katkı maddesidir. Bütün din grupları tarafından ve vejetaryenler tarafından tüketilebilir.

Top