E122 Azorubin (Karmosin) Nedir Zararları Nelerdir

E122 Azorubin (Karmosin) nedir, azorubin sağlığımıza zararlı mıdır, hangi gıdalarda kullanılır, E122 helal mi, karmosin doğal mı yapay mı, yan etkileri nelerdir

E122 Azorubin, diğer adıyla Karmosin (Carmoisine) gıdalara kırmızı renk vermek amacıyla gıda endüstrisinde kullanılan, suda çözünürlüğü çok yüksek olan bir katkı maddesidir. Adından da anlaşılacağı üzere azo boyasıdır ve sentetiktir.

Salisatlara intoleransı olan kişilerde intolerans semptomlarına neden olabilmektedir. Karmosin, benzoatlarla kombinasyon oluşturduğunda çocuklarda ADHD sendromu adı verilen hiperaktivite sorununa neden olur. Azorubin, insan vücuduna girdiğinde histamini serbest bırakma özelliğine sahiptir. Bu nedenle tüketildikten sonra astım benzeri belirtiler gözlenebilir.

İnsanlar için günlük kabul edilebilir alım miktarı, vücut ağırlığı üzerinden 4 mg/kg’dır. E122’nin kanserojen bir madde olduğuna dair kesin kanıtlar bulunmamakla birlikte kansere neden olduğu, mutajenik bir madde olduğu konusunda şüpheler bulunmaktadır. Çocuklarda hiperaktiviteye neden olduğu bilinmektedir. Yüksek miktarlarda ve uzun süre tüketilmesi durumunda; vücutta toksik etki gösterebilir, deri döküntülerine, ödeme, hiperaktiviteye ve alerjik reaksiyonlar gibi sağlık risklerine neden olabilir. Ayrıca astımı tetiklediği de bilinmektedir. Bu etkileri nedeniyle Norveç, İsveç, A.B.D. ve Avusturya’da gıda katkı maddesi olarak kullanılması yasaklanmıştır. Avrupa Birliği tarafından henüz yasaklanmamıştır.

E122 helal bir katkı maddesidir. Tüm din gruplarına mensup kişiler tüketebilir. Bununla birlikte et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri yemeyen vejetaryenlerin tüketimi için uygundur.

Top