E123 Amarant Nedir Zararları Nelerdir

E123 Amarant nedir, amarant sağlığımıza zararlı mıdır, hangi gıdalarda kullanılır, E123 helal mi, amarant doğal mı yapay mı, yan etkileri nelerdir

E123 Amarant, gıda sanayinde gıdalara kırmızı vermek amacıyla kullanılan, suda çözünürlüğü yüksek, sentetik azo boyası bir katkı maddesidir. Bu gıda boyası Amaranth adı verilen bitkiden elde edilir. Gıda sanayinde hazır kek, meyveli tatlı dolgularda ve jölelerde kullanılmaktadır.

Salisatlara intoleransı olan kişilerde intolerans semptomlarına neden olabilmektedir. Amarant, benzoatlarla kombinasyon oluşturduğunda çocuklarda ADHD sendromu adı verilen hiperaktivite sorununa neden olur. Amarant insan vücuduna girdiğinde histamini serbest bırakma özelliğine sahiptir. Bu nedenle tüketildikten sonra astım benzeri belirtiler gözlenebilir.

Günlük kabul edilebilir tüketim miktarı 0.5 mg/kg olarak belirlenmiştir. Bu miktarın üzerinde yüksek oranlarda tüketilmesi durumunda vücutta toksik etki göstererek sağlık sorunlarına yol açabilir.

E123’ün kanserojen bir madde olduğuna dair kesin kanıtlar bulunmamakla birlikte kansere neden olduğu, mutajenik bir madde olduğu konusunda şüpheler bulunmaktadır. Çocuklarda hiperaktiviteye neden olduğu bilinmektedir. Yüksek miktarlarda ve uzun süre tüketilmesi durumunda; hiperaktiviteye, egzemaya ve alerjik reaksiyonlar gibi sağlık risklerine neden olabilir. Ayrıca astımı tetiklediği de bilinmektedir. Bu etkileri nedeniyle Rusya, Norveç, A.B.D. (1976’da) ve Avusturya’da gıda katkı maddesi olarak kullanılması yasaklanmıştır. Avrupa Birliği tarafından henüz yasaklanmamıştır.

E123 helal bir katkı maddesidir. Tüm din gruplarına mensup kişiler tüketebilir. Bununla birlikte et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri yemeyen vejetaryenlerin tüketimi için uygundur.

Resim kaynağı: www.annapolisseeds.com
Top