E124 Ponso 4R Nedir Zararları Nelerdir

E124 Ponso 4R nedir, E124 Ponso 4R sağlığımıza zararlı mıdır, hangi gıdalarda kullanılır, E124 helal mi, ponso 4r doğal mı yapay mı, yan etkileri nelerdir

E124 Ponso 4R, diğer adıyla Kosinal Kırmızı A, gıdalara kırmızı renk vermek amacıyla kullanılan, sentetik azo boyası grubunda yer alan ve suda çözünürlüğü çok yüksek olan bir renklendirici gıda katkı maddesidir.

İnsanlarda izin verilen günlük alım miktarı vücut ağırlığı üzerinden 4 mg/kg’dır. Benzoatlar ile kombinasyon oluşturması durumunda tüketildiğinde çocuklarda hiperaktiviteye neden olabilmektedir. Bununla birlikte vücutta histamini serbest bıraktığı için astım belirtilerine ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

E124 Ponso 4R helal bir gıda katkı maddesidir. Bütün dinlere mensup kişiler tarafından tüketilebilir. Bunun yanı sıra et ve et ürünü tüketmeyen, süt ve süt ürünü tüketmeyen vejetaryenler tarafından da tüketilebilir.

Kosinal Kırmızı’nın kanserojen bir madde olduğuna dair kesin kanıtlar bulunmamakla birlikte kansere neden olduğu konusunda şüpheler bulunmaktadır. E124 Ponso 4R'nin çocuklarda hiperaktiviteye neden olduğu bilinmektedir. Yüksek miktarlarda ve uzun süre tüketilmesi durumunda; vücutta toksik etki gösterebilir; hiperaktivite ve alerjik reaksiyonlar gibi sağlık sorunların neden olabilir. Ayrıca astımı tetiklediği de bilinmektedir. Bu etkileri nedeniyle A.B.D. ve Norveç’te gıda katkı maddesi olarak kullanılması yasaklanmıştır. Avrupa Birliği tarafından kullanımı henüz yasaklanmamıştır.

Top