E132 İndigotin (indigokarmin) Nedir Zararları Nelerdir

E132 İndigotin (indigokarmin) nedir, E132 İndigotin sağlığımıza zararlı mıdır, hangi gıdalarda kullanılır, E132 helal mi, indigotin doğal mı yapay mı, yan etkileri nelerdir

E132 İndigotin suda yüksek oranda çözünme yeteneğine sahiptir. Gıdalara mavi renk vermek için kullanılan ve ticari kullanımı için sentetik olarak üretilen indigokarmin, doğal olarak Indigofera tinctoria çalısının yapısında bulunur. 

Kabul edilebilir günlük tüketim miktarı vücut ağırlığı üzerinden 5mg/kg’dır. Yani 80 kg ağırlığındaki bir kişi maksimum 80 x 5 = 40 mg/gün tüketmelidir. Bu miktarın üzerindeki E132 tüketimleri ciddi sağlık sorunlarına yol açarak zararlı olabilir. 

İndigokarmin’in kanser yaptığına dair şüpheler bulunmaktadır ancak henüz kesin kanıt bulunmaktadır. E132 vücuda girdiğinde vücut proteinlerine bağlandığı için histamini serbest bırakma özelliğine sahiptir. Bu nedenle nadiren de olsa alerjik reaksiyonlara neden olabilir.  Gıdalara eklenen konsantrasyonlarında yan etkileri nadiren görünür.  

İndigotin gıda endüstrisinde dondurmalarda, şekerlemelerde, tatlılarda, unlu mamüllerde ve bisküvilerde kullanılmaktadır. 

E132 helal bir gıda katkı maddesidir. Vejetaryen beslenen kişiler (et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri tüketmeyenler dahil) tarafından tüketilmesinde de sakınca yoktur.

 

Kimya ve gıda sanayinde kullanılan diğer adları şu şekildedir:

CI Food Blue 1
CI (1975) No. 73015
FD&C Blue No. 2
Indigo Carmine

Top