E133 Parlak Mavi (Brilliant Blue) Nedir Zararları Nelerdir

E133 Parlak Mavi (Brilliant Blue) nedir, E133 Parlak Mavi sağlığımıza zararlı mıdır, hangi gıdalarda kullanılır, E133 helal mi, parlak mavi doğal mı yapay mı, yan etkileri nelerdir

E133 Parlak Mavi FCF (Brilliant Blue) gıdalara renk vermekte kullanılan mavi renkli gıda renklendiricisi katkı maddesidir. 

Kabul edilebilir günlük tüketim miktarı vücut ağırlığı üzerinden 12.5 mg/kg’dır. Yani 80 kg ağırlığındaki bir kişi maksimum 80 x 12.5 = 1.000 mg/gün tüketmelidir. Bu miktarın üzerindeki E133 tüketimleri ciddi sağlık sorunlarına yol açarak zararlı olabilir. 

Brillant Mavi’sinin kanserojen olduğuna dair şüpheler olmasına karşın henüz kesin olarak ispatlanmış değildir. Alerjik bünyeli kişilerde alerjik reaksiyonları tetikleyebildiği bilinmektedir. Bu özelliği ile astımı tetikleme özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca hiperaktiviteye neden olduğu da düşünülmektedir. Bu özellikleri nedeniyle; Fransa, Almanya, Belçika, Avusturya, İsveç, Norveç ve İsviçre’de gıda katkı maddesi olarak kullanımı sınırlandırılmıştır. Bununla birlikte Avrupa Birliği tarafından kullanımına henüz sınırlandırma getirilmemiştir. 

Parlak Mavi FCF, gıda endüstrisinde sıklıkla kullanılmamakla birlikte dondurmalarda, tatlılarda, içeceklerde kullanılmaktadır. E133 çoğunlukla kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. 

E133 helal bir gıda katkı maddesidir. Vejetaryen beslenen kişiler (et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri tüketmeyenler dahil) tarafından tüketilmesinde de sakınca yoktur.

 

Kimya ve gıda sanayinde kullanılan diğer adları şu şekildedir:

CI (1975) No. 42900
CI Food Blue 2

Gıda Mavi 2
FD&C Blue No.1
Acid blue 9 (c.i. 42090 (Na))
Acid blue 9 disodium salt
Brilliant blue
Brilliant blue FCF
c.i. 42090 (Na)
Dihydrogen (ethyl)(4-(4-(ethyl(3-sulfonatobenzyl))amino)-2'-sulfonatobenzhydrylidene)cyclohexa-2, 5-dien-1-ylidene)(3-sulfonatobenzyl)ammonium disodium salt
Erioglaucine
Ethyl [4-[p-[ethyl(m-sulfobenzyl)amino]-[alpha]-(o-sulfophenyl)benzylidene]-2,5-cyclohexadien-1-ylidene](m-sulfobenzyl) ammonium hydroxide inner salt
fd&c blue no. 1 (c.i. 42090 (Na))

 

Top