E141 Klorofil Bakır Kompleksleri Nedir Zararları Nelerdir

E141 Klorofil Bakır Kompleksleri nedir, E141 Klorofil Bakır sağlığımıza zararlı mı, hangi gıdalarda kullanılır, E141 helal mi, doğal mı yapay mı, yan etkileri neler

E141 Klorofil Bakır Kompleksleri, bütün bitkilerde ve alglerde doğal olarak bulunan ve bitkilere yeşil renk veren klorofilin ticari olarak bakır molekülleri ile birleştirilmesi sonucu elde edilen ve yine yeşil renk veren bir renklendirici gıda katkı maddesidir. E140 ticari olarak ısırgan otu, çimen ve yoncadan ekstrakte ve elde edilir. 

Kabul edilebilir günlük tüketim miktarı vücut ağırlığı üzerinden 15 mg/kg’dır. Yani 80 kg ağırlığındaki bir kişi maksimum 80 x 15 = 1.200 mg/gün tüketmelidir. Her ne kadar belirli bir limit konulmuş olsa da bu miktarın üzerindeki E141 tüketiminin ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu henüz tespit edilmemiştir. 

Klorofil bakır kompleksleri, doğal olarak elde edilen bir boya maddesi olduğu için gıda endüstrisinde gıdalara yeşil renk vermek için hemen hemen tüm ürünlerde kullanılmaktadır. Klorofil bakır kompleksleri ısıtıldığı zaman bakır serbest kalmaktadır. Ancak serbest kalan bakırın konsantrasyonu toksik yani zararlı seviyelere ulaşmaz. 

E141 ticari olarak kullanımının kolay olması için ticari olarak iki formda üretilmektedir. Bu formları E141(i) Bakır faeofitin ve E141(ii) Klorofil Bakır Komplekslerinin sodyum ya da potasyum tuzları şeklindedir. E141(i) klorofilin deesterifikasyonu sonucu elde edilir. E141(i) suda yüksek çözünür özellik gösterirken, E141(ii) yağda yüksek çözünürlük gösterir. 

E141 helal bir gıda katkı maddesidir. Vejetaryen beslenen kişiler (et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri tüketmeyenler dahil) tarafından tüketilmesinde de sakınca yoktur.

 

E141 Kimya ve gıda sanayinde kullanılan diğer adları;

CI (1975) No. 75810
CI Natural Green 3
Copper phaeophytin
Copper chlorophyll
Copper phaeophytin A
Copper phaeophytin B
Natural green 3 

E141(ii) Kimya ve gıda sanayinde kullanılan diğer adları;

CI (1975) No. 75815
Potassium copper chlorophyllin
Sodium copper chlorophyllin
Copper chlorophyll
Copper phaeophytin
Copper phaeophytin A
Copper phaeophytin B
Natural green 3

 

Top