E151 Brilliant Black BN Nedir Zararları Nelerdir

E151 Brilliant Black BN nedir, E151 Brilliant Black BN sağlığımıza zararlı mı, hangi gıdalarda kullanılır, E151 helal mi, parlak siyah doğal mı yapay mı, yan etkileri neler

E151 Parlak Siyah BN, suda yüksek çözünme özelliği gösteren ve gıdalara siyah renk vermekte kullanılan renklendirici bir gıda katkı maddesidir. Piyasada kullanılan diğer isimleri Black PN ve Brilliant black BN şeklindedir. Siyah renk veren bu katkı maddesi sentetik bir azo boyasıdır.

Parlak Siyah BN’nin gıda endüstrisinde çok geniş bir kullanılma alanı olmasına karşın kullanımı sınırlıdır. Tütsülenmiş balık, balık ve kabukluların püresinde 100 mg/kg, pişirilmiş kabuklularda 250 mg/kg kullanımına izin verilmektedir. Vücut ağırlığı üzerinden günlük tüketim limiti 1-5 mg/kg’dır. Yani 80 kg ağırlığındaki bir kişi maksimumum 80 x 5 = 400 mg/gün tüketmelidir. Bu miktarın üzerindeki tüketimler ciddi sağlık sorunlarına yol açarak zararlı olabilir.

E151 azo boyası olması nedeniyle insan vücudunda intoleransa neden olabilir. Bunun yanı sıra histamini serbest bırakma özelliği de vardır. Bu özelliği nedeniyle astımı tetikleyebilir, alerjiye neden olabilir. Çocuklarda düşük miktarlarda bile hiperaktiviteye neden olabilir. Bağırsaklarda bakteriler tarafından zararlı bileşenlere dönüşebilir. Kansere neden olduğuna dair güçlü şüpheler olmakla birlikte henüz kanıtlanmış değildir.

E151 helal olan bir gıda katkı maddesidir ve bütün din grupları tarafından tüketilebilir. Et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri yemeyen vejetaryenler tarafından da tüketilmesinde sakınca yoktur.

 

Kimya ve gıda sanayinde kullanılan diğer adları;

Black PN
Brilliant black BN
Brilliant black PN
CI Food Black 1
CI (1975) No. 28440
CI food black 1
Tetrasodium 1-acetamido-2-hydroxy-3-(4-((4-sulfonatophenyl azo)-7-sulfonato-1-naphthyl azo)) naphthalene-4,6-disulfonate (c.i. 28440)
Brilliant black 1
Tetrasodium (6E)-4-acetamido-5-oxo-6-[[7-sulfonato-4-(4-sulfonatophenyl) diazenylnaphthalen-1-yl]hydrazinylidene]naphthalene-1,7-disulfonate

 

Top