E161(a) Flavoksantin Nedir Zararları Nelerdir

E161a Flavoksantin nedir, Flavoksantin sağlığımıza zararlı mıdır, Hangi gıdalarda kullanılır, E161a helal mi, Flavoksantin doğal mı yapay mı, yan etkileri nelerdir

E161a Flavoksantin, birçok bitkinin yapısında doğal olarak bulunan doğal bir gıda renklendiricisidir. Ticari olarak düğün çiçeğinden (Ranunculus sp.) izole edilir ve gıda imalatında kullanılır. 

E161a sarı renk veren bir maddedir ve suda düşük çözünme özelliği gösterir. Bu nedenle gıda endüstrisinde kullanımı çok yaygın değildir. Gıda sektöründe yalnızca bazı şekerlemelere renk vermek amacı ile kullanılmaktadır. 

Flavoksantin, vücut ağırlığı üzerinden günlük tüketim limiti 5 mg/kg’dır. Yani 80 kg ağırlığındaki bir kişi maksimumum 80 x 5 = 400 mg/gün tüketmelidir. Bu miktarın üzerindeki tüketimler ciddi sağlık sorunlarına yol açarak zararlı olabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

E161a helal olan bir gıda katkı maddesidir ve bütün din grupları tarafından tüketilebilir. Et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri yemeyen vejetaryenler tarafından da tüketilmesinde sakınca yoktur.

Top