E161(b) Lutein Nedir Zararları Nelerdir

E161b Lutein nedir, Lutein sağlığımıza zararlı mıdır, Hangi gıdalarda kullanılır, E161b helal mi, Lutein doğal mı yapay mı, yan etkileri nelerdir

E161b Lutein, birçok bitkinin yapısında bulunan sarı renkli doğal bir renk verici maddedir. Lutein ismi, latince lutea kökünden gelmektedir. Daha çok ısrıgan otu, ıspanak ve kara lahana gibi yeşil sebzelerin yapraklarında bulunur. Bu madde mavi ışığı emici özellik göstermektedir. Canlı metabolizmalar tarafından oksitlenme önleyici olarak kullanılmaktadır. Özellikle göz sağlığının korunmasında etkili ve önemli olan bir maddedir. Genellikle yağ asitleri ile kovalent bağ halinde bulunmaktadır.

Lutein, renklendirici bir gıda katkı maddesi olarak kullanılmak amacıyla ticari olarak çimen, ısırgan otu veya Tagetes türlerinden izole edilir. Gıdalara sarı renk vermek amacıyla kullanılır. Suda çözünme özelliği çok iyi olmadığı için gıda sanayinde kullanımı sınırlıdır. Gıda sanayinde renklendirici olarak daha çok alkollü içeceklerde ve hazır çorbalara kullanılır. 

Gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılan konsantrasyonlarından bugüne kadar herhangi bir yan etkiye rastlanmamıştır. Bu nedenle günlük alım değeri belirlenmemiştir. Ancak gıda endüstrisinde kullanım amacına ve yerine göre kullanım miktarlarına şu şekilde bir sınırlandırma getirilmiştir; 100 mg/kg (Balık ve kabukluların püresi, ön pişirilmiş kabuklular, tütsülenmiş balıklar, aromalı işlenmiş peynirler, reçeller, marmelatlar, jöleler). 

E161b helal olan bir gıda katkı maddesidir ve bütün din grupları tarafından tüketilebilir. Et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri yemeyen vejetaryenler tarafından da tüketilmesinde sakınca yoktur. 

 

Kimya ve gıda sanayinde kullanılan diğer adları;

Beta,(E)-carotene-3,3'-diol
Lutein
Lutein from Tagetes erecta
Vegetable llutein
Vegetable luteol
xanthophyll
All-trans-(+)-xanthophyll

 

Top