E162 Betanin (Pancar Kökü Kırmızısı) Nedir Zararları Nelerdir

E162 Betanin Pancar Kökü Kırmızısı nedir, Betanin sağlığımıza zararlı mıdır, Hangi gıdalarda kullanılır, E162 helal mi, Betanin doğal mı yapay mı, yan etkileri nelerdir

E162 Pancar Kökü Kırmızısı, gıdalara kırmızı renk vermekte kullanılan doğal kırmızı renkli bir gıda katkı maddesidir. Ticari olarak kullanılmak üzere kırmızı pancardan izole edilir. Diğer bir ismi de Betanin’dir. 

Betanin, gıda sektöründe birçok gıdaya kırmızı renk vermek amacıyla kullanılmaktadır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarında bugüne kadar herhangi bir yan etki tespit edilmemiştir. Doğal olması nedeni ile ticari olarak kullanım sınırı miktarı belirlenmemiştir. Bununla birlikte kabul edilebilir günlük alım miktarı da belirlenmemiştir.

Pancar Kökü Kırmızısının bilinen bir yan etkisi yoktur. Vücuda alındıktan sonra, vücut içerisinde yapısı değişmeden idrar ile vücuttan atılır. Gıda sektöründe hemen hemen her tür gıdaya renk vermek amacıyla kullanılmaktadır. Ancak nadiren kararsız bir yapı gösterebilir. 

E162 helal olan bir gıda katkı maddesidir ve bütün din grupları tarafından tüketilebilir. Et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri yemeyen vejetaryenler tarafından da tüketilmesinde sakınca yoktur.

Kimyasal Formülü C24H27N2O13  şeklindedir.

Kimya ve gıda sanayinde kullanılan diğer adları;

Beetroot Red
Betanin
Beet powder
Beet red
Beta vulgaris
Betanine
[S-(R*,R*)-4-[2-[2- carboxy-5-( β-D-glucopyranosyloxy)-2,3-dihydro-6-hydroxy-1H-indol-1-yl)ethenyl]-2,3-dihydro-2,6-pyridine-dicarboxylic acid

Top