E170 Kalsiyum Karbonat Nedir Zararları Nelerdir

E170 Kalsiyum Karbonat Nedir, kalsiyum karbonat sağlığımıza zararlı mıdır, Hangi gıdalarda kullanılır, E170 helal mi, kalsiyum karbonat doğal mı yapay mı, yan etkileri nelerdir

E170 Kalsiyum Karbonat Nedir Zararları Nelerdir?

E170 Kalsiyum Karbonat, halk arasında kireç taşı olarak bilinen bir maddedir. Doğada bileşik halde bulunur. Doğada doğal olarak deniz kabuklularında ve belirli kayalık bölgelerde bulunur. Gıda endüstrisinde hem renk verici madde olarak hem de tuz olarak kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak anti-katılaşma ajanı, stabilizatör ve eczacılıkta dolgu ajanı olarak kullanılabilmektedir. Endüstriyel olarak kaya minerallerinde elde edilir. Bir alt sınıfı E170(ii) Kalsiyum Hidrojen Karbonat’ tır. 

Kalsiyum karbonat yalnızca gıda endüstrisinde değil daha birçok farklı sektörde çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Diş macunu, ilaç Gıda endüstrisinde çoğunlukla sofra tuzları, baharat tozları, kek karışımları, hazır çorbalar, toz şekerler ve hububat ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. 

E170’in gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda yan etkisi henüz tespit edilmemiştir. Bu nedenle kullanımında sınırlandırıcı bir limit değer belirlenmemiştir. Ancak bununla birlikte yüksek miktarlarda kullanılması durumunda biyolojik olarak oldukça zararlı hatta zehirli olabilir. Kalsiyum Karbonat aslında hepimizin çok yakından tanıdığı “kireç”in ta kendisidir. Saf bir şekilde ağız yoluyla tüketilmesi durumunda öldürücü olabilir. Bununla birlikte yüksek dozlarda konsantrasyonlarının tüketilmesi zehirlenmelere neden olur. Düşük dozlarda sürekli olarak vücuda alınması durumunda ise; safra taşı, böbrek taşı, kabızlık, fistül kanamalar ve hemoroid gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Fakat daha önce belirttiğimiz üzere gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılan miktarlarda herhangi bir sağlık sorunu oluşturmaz. 

E170 helal olan bir gıda katkı maddesidir ve bütün din grupları tarafından tüketilebilir. Et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri yemeyen vejetaryenler tarafından da tüketilmesinde sakınca yoktur. 

Kimyasal Formülü: CaCO3 şeklindedir. 

Kimya ve gıda sanayinde kullanılan diğer adları;

Calcium carbonate
c.i. 77220
Carbonic acid calcium salt (1:1)
Pigment white 18

Top