Emziren Anne Diyeti (emzirirken diyet)

Emziren anne diyeti, doğum sonrası diyet nasıl olmalı, emzirirken diyet, emziren anneler için diyet listesi önerileri, emziren anneler için zayıflama tavsiyeleri

Emziren Anne Diyeti (emzirirken diyet)

Emziren anne diyeti nasıl olmalı yazımızda; emziren anneler için diyet önerileri, doğum sonrası diyet listesi, emzirirken diyet nasıl olur, emziren anne diyeti nasıl olur, emziren anneler için zayıflama önerileri zayıflama tavsiyeleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

 

Doğum sonrası sütünüzün bebeğinize yetmesi için her yiyeceği sütünüz artsın diye tüketirken bir yandan da hamilelik dönemi boyunca almış olduğunuz kilolardan kurtulmak istersiniz. Birbiri ile ters düşen bu durum kafanızı karıştırabilir ve ne yapacağınızı bilemez hale gelebilirsiniz. Panik yapmaya endişelenmeye hiç gerek yok. Bu yazıyı okuduktan sonra kafanızdaki tüm sorulara cevap bulacaksınız.

 

Emziren annenin beslenmesi

Sağlıklı bir gebelik dönemi geçiren anneler ortalama 10-12 kilo alırlar. 26-35 yaş arasında az hareketli bir yaşam biçimi olan kadınların günlük enerji ihtiyacı 2.000 kaloridir.  Bu yaşlar arasında doğum yapmış bir annenin bebeğine yeterli miktarda süt üretebilmesi için fazladan 600-800 kaloriye ihtiyacı vardır. Bu da demek oluyor ki emziren bir annenin günlük olarak 2.600-2.800 kaloriye ihtiyacı vardır. Emziren anne bu kaloriyi karşılamak için protein başta olmak üzere karbonhidrat, vitamin ve minerallerden dengeli bir şekilde oluşturulmuş beslenme programı ile beslenmelidir. Bu dengeli beslenme programı yalnızca bebeğe süt sağlamak için değil, annenin hamilelik ve doğum süreçlerinin kendi vücudunda yarattığı deformasyonları onarabilmesi için de çok önemlidir.

 

Emziren anne diyeti

Doğum yaptıktan sonra vücudunuzun metabolik çalışma düzeninin doğum öncesi haline dönebilmesi için en az 6-8 haftaya ihtiyacınız vardır. Bu nedenle doğumdan itibaren en az 6 hafta geçene kadar diyete başlamanız sağlığınızın açınızdan uygun değildir. 6. haftadan itibaren başladığınız diyetlerin de kesinlikle hızlı kilo kaybına neden olmayacak şekilde planlanmış olması gerekir.

Diyete başladığınız andan itibaren kendinize koyduğunuz aylık ideal kilo kaybı hedefi 6. ayın sonuna kadar 1 kilodan fazla olmamalıdır. 7. aydan itibaren ise aylık 2 kiloyu geçmeyecek şekilde kilo kaybetmek sağlıklı bir zayıflama hızı olacaktır. Hamilelik öncesi kilonuza dönmeniz için acele etmeyin. Bu kiloya en erken 10. ayda ulaşmanız gerekir. 

 

Emziren anneler için diyet tavsiyeleri, zayıflama önerileri

Diyet listesi hazırlamaya geçmeden önce bilinmesi gereken bazı önemli hususlara kısaca değinelim;

  • Emzirme döneminde hem süt verimini arttırmak hem de kilo alımını kontrol altında tutmak için sıvı tüketimi çok önemlidir. Bu nedenle günlük 3,0-3,5 litre sıvı tüketilmelidir.
  • Günde 2 bardağı geçmemek şartıyla taze sıkılmış meyve suyu, şekersiz ve çok demli olmayan çay ya da bitki çayı içebilirsiniz.
  • Beslenme planınızda her gün mutlaka çorba yer almalıdır.
  • Bu dönemde bebeğiniz için en önemli besin öğesi proteindir. Beslenme planınızda protein her gün mutlaka olmalı.
  • Gebelik ve emzirme dönemi, ilerleyen yaşlarda osteoporoz olma riskini belirleyen en önemli dönemdir. Kalsiyum mineralinin yeteri miktarda alınması hem sizin hem de bebeğinizin kemik sağlığı için çok önemlidir.
  • Folik asit ve B12 vitaminleri gebelik döneminde olduğu kadar emzirme döneminde de alınması gereken önemli bir vitamindir.
  • Çinko ve magnezyum mineralleri bu dönemde dikkat edilmesi gereken minerallerdir. Kırmızı etlerde ve kuruyemişlerde bulunur.
  • Demir eksikliği bu dönemde dikkat edilmesi gereken önemli bir kriterdir. Demir içeren gıdaların C vitamini içeren gıdalarla birlikte demir tüketilmesine özen gösterilmelidir.
  • Doğum sonrası emzirme döneminde ne yemeli ne yememeli hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Emziren anneler için diyet listesi

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda hazırladığımız örnek bir diyet programını aşağıda görebilirsiniz. Bu örnek diyet listesi ile sizde kendinize uygun farklı bir diyet listesi, beslenme ve zayıflama programı oluşturabilirsiniz. Aşağıda vermiş olduğumuz 3 günlük örnek diyet listesi doğumdan sonra 8.haftadan itibaren uygulanmaya yönelik planlanmıştır. Daha öncesinde uygulanması süt veriminizi olumsuz etkileyebilir.

 

1.Gün

Sabah

1 bardak tam yağlı süt

1 adet yumurta

1 dilim beyaz peynir (80 gram)

2 dilim tam buğday ekmeği

10 adet siyah zeytin

 

Öğlen

1 tabak makarna (tereyağlı)

1 tabak sebzeli türlü yemeği

1 kase yoğurt

 

Akşam

1 kase Ezogelin çorbası

1 adet balık, 200 gram (ızgara ya da fırında)

1 kase mevsim salata

 

Ara Öğünler için

1 adet muz

1 kase yoğurt

1 adet portakal (C vitamini içeren meyve)

1 bardak yeşil çay

 

 

2.Gün

Sabah

1 adet yumurta

1 dilim beyaz peynir (80 gram)

2 dilim tam buğday ekmeği

1 adet salkım domates

1 adet Çengelköy salatalık

10 adet yeşil zeytin

 

Öğlen

1 tabak etli sebze yemeği

1 tabak bulgur pilavı

1 kase komposto (şekersiz)

 

Akşam

1 kase Domates çorbası

1 porsiyon ızgara köfte

1 kase mevsim salata

2 dilim çavdar ekmeği

 

Ara Öğünler için

1 adet muz

1 bardak süt

1 adet portakal (C vitamini içeren meyve)

1 bardak zencefil çayı

 

3.Gün

Sabah

1 adet yumurta

1 dilim tereyağı (40 gram)

2 dilim kepekli ekmek

1 bardak süt

10 adet siyah zeytin

 

Öğlen

1 tabak bezelye yemeği

1 tabak arpa şehriye pilavı

1 kase sütlü patates püresi

1 bardak ayran

 

Akşam

1 kase Tarhana çorbası

1 adet tavuk but (fırında)

1 kase mevsim salata

1 kase komposto (şekersiz)

 

Ara Öğünler için

1 adet yeşil elma

1 bardak süt

1 fincan kuşburnu çayı

 

Hazırlayan: Gıda Müh. Melis Gökmenoğlu

Top