Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginar nedir, enginar hakkında bilgi, enginarın sağlığa faydaları zararları nelerdir, Enginar neye iyi gelir neye faydası vardır, enginarın besin değerleri nedir

Enginarın Faydaları Nelerdir? 

Enginar nedir, enginar hakkında bilgi, enginarın sağlığa faydaları, enginarın besin değerleri, enginar nasıl ve ne kadar tüketilmeli, enginarın sağlığa zararları ve yan etkileri nelerdir konu başılıkları bu yazımızda yer almaktadır.

Yemek Kulübüm - Enginarın Faydaları nelerdir 

 

Enginar Nedir, Enginar Hakkında Bilgi

Enginar (Cynara scolymus), papatyagiller (Asteraceae) familyasına ait ve Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetişebilen, mavi-mor çiçekler açan çok yıllık otsu bir bitkidir. Enginar’ın tarihi Eski Yunan, Eski Roma ve Eski Mısır dönemine kadar uzanmaktadır. O dönemlerde tüketilen enginarın günümüzde tükettiğimiz enginardan farklı olduğu düşünülmektedir. Günümüzde tüketmiş olduğumuz enginarın 15. yüzyılda Araplar tarafından bir Devedikeni türünün ıslah edilerek üretildiği ve Avrupa’ya getirildiği bilinmektedir. Enginar günümüzde Akdeniz ikliminin hakim olduğu ülkelerde ve bölgelerde yetiştirilmektedir. Dünya Tarım Örgütü (FAO)’nün 2012 yılı verilerine göre dünyada en çok enginar üreten ülkeler sırasıyla Mısır, İtalya, İspanya, Peru ve Arjantin’dir.

 

Enginar’ın Besin Değerleri

 YemekKulübüm - Besin Öğeleri Tablosu - Enginar

Gıdaların antioksidan kapasitesini gösteren değer olan ORAC değeri; Enginar’da 6.552’dir. Bu değer birçok gıda maddesinin üzerinde bir değerdir.

 

Enginar’ın Sağlığa Faydaları

Enginar bahar aylarının ve yazın ilk aylarının en değerli sebzelerinden biridir. Yapısında bulundurduğu vitamin, mineral ve diğer değerli maddeler ile sağlığımız için önemli bir şifa kaynağıdır. Enginarın en önemli ve bilinen faydaları şunlardır:

 

Beyin Sağlığı: Enginar yüksek miktarda Potasyum minerali içermesi nedeniyle damarlarda vazodilatör etki yaparak damarların daralmasına izin vermez, genleşmesine yardımcı olur. Böylece damarlardaki kan basıncının normal seviyelerinde kalmasını sağlar. Bu özelliğinin yanı sıra kalbe destek olan enginar kalbin sağlıklı bir şekilde kan pompalamasına yardımcı olurken kalbin beyne yeterli miktarda kan pompalamasını dolayısıyla beyne yeterli miktarda oksijen taşınmasına da yardımcı olur. Enginarın beyin sağlığımız için bir diğer önemi beynin ihtiyacı olan Fosfor mineralini tedarik etmesidir.

 

Kolesterolü Düşürür: Enginarın yapısında yüksek miktarda bulunan doymamış yağ asitleri kan içerisindeki kötü huylu kolesterol (LDL) seviyesini düşürerek iyi huylu kolesterol (HDL) seviyesini yükseltirler. Kolesterolün düşürülmesinde yalnızca doymamış yağ asitleri etkil değildir. Enginarın yapısında, kolesterol tedavisinde kullanılan ilaçların içeriğinde kullanılan Niasin (B3 vitamini) de bulunmaktadır. Niasin normal şartlarda karaciğer tarafından üretilebilen bir vitamin olmasına karşın bu üretim yeterli miktarda değildir. Bu özelliklerinin dışında bazı araştırmalarda enginarın yapısında bulunan Cynarin isimli maddesinin safra kesesinin daha fazla safra asidi üretmesine dolayısıyla kandaki kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesine katkı sağladığı yönünde bulgular elde edilmiştir. Enginarın kendisi kadar etli yapraklarının da kolesterolü düşürmede etkili olduğu çeşitli bilimsel araştırmalarda kanıtlanmıştır.

En yüksek kolesterol içeriğine sahip gıdaları öğrenmek için buraya tıklayın.

 

Kalp ve Damar Hastalıklarını Önler: Enginar yüksek miktarda Potasyum minerali içermesi nedeniyle damarlarda vazodilatör etki yaparak damarların daralmasına izin vermez, genleşmesine yardımcı olur. Böylece damarlardaki kan basıncının normal seviyelerinde kalmasını sağlayarak kalbin daha az zorlanmasını, kalp kapakçıklarının görevini daha rahat yerine getirmesine olanak sağlar. Bu özelliğinin yanı sıra yapısında bulunan antioksidan maddelerle kan içerisinde bulunan toksik maddeleri yok ederek, damarlar içerisinde herhangi bir tıkanıklığın oluşmasına engel olur.

 

Kanseri Önler: Enginarın yüksek antioksidan kapasitesinin bazı kanser türleri üzerinde önleyici etki gösterdi çeşitli bilimsel araştırmalarda tespit edilmiştir. Bu araştırmalardan birinde enginarın yapısında bulunan C vitamini ve diğer antioksidan maddelerin kanserli hücrelerin yaşama şansını azaltarak sağlıklı vücut hücrelerinin yaşam şartlarını iyileştirdiği, dolayısıyla lösemi, göğüs kanseri ve prostat kanseri üzerinde olumlu etki gösterdiği görülmüştür. Bu konuda İtalya ve Almanya’da yapılan farklı bilimsel çalışmalarda da enginarın lösemi, göğüs kanseri ve prostat kanserine yakalanma riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

 

Anemiyi Önler: Anemi hastalığı vücudun Demir minerali eksikliği yaşamasında kaynaklanan bir hastalıktır. Enginar demir minerali bakımından oldukça zengin bir gıda maddesidir. 100 gram enginar yetişkin bir insanın günlük ihtiyaç duyduğu demir mineralinin %16’sını karşılayabilir. Enginar, yalnızca demir minerali yönünden değil potasyum, bakır, fosfor ve sodyum mineralleri bakımından da zengindir. Bu mineraller kan hücrelerinin sağlıklı bir şekilde çoğalmasına ve yaşamasına büyük katkı sağlrlar.

Demir Minerali içeriği en yüksek olan gıdalar öğrenmek için buraya tıklayın.

 

Antioksidan Özellik: Yapısında bulunan antioksidan maddeler enginarı değerli bir gıda maddesi haline getirir. Gıdaların antioksidan madde kapasitesini gösteren ORAC değerlerine göre enginarın ORAC değeri 6.552’dir. Bu değer enginarı değerli bir gıda maddesi haline getirir. Enginarı antioksidan özelliğini başka bir gıda ile karşılaştırırsak değerini daha net anlayabiliriz: Enginarın yapısındaki antioksidanlar C vitamininden 9 kat daha etkilidir. Antioksidan özelliği ile vücutta bulunan toksik maddelerin (serbest radikallerin) vücuttan atılmasına yardımcı olarak vücudun detoks yapmasını sağlarken, hem karaciğerin sağlıklı çalışmasına hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük destek sağlar.

 

Karaciğer Sağlığı: Enginar yüksek antioksidan madde kapastesi sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu antioksidan madde miktarını karşılamaya yardımcı olurken, karaciğerin antioksidan üretimine de ciddi destek olur. Enginarın yapısında bulunan Silymarin ve Cynarin isimli maddeler karaciğerin özellikle çevre kirliliğinden kaynaklanan ve vücuda giren bu toksik maddelere karşı direnci arttırır ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Karaciğer üzerinde bir diğer olumlu etkisi de; karaciğerin kandaki kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesi için yaptığı çalışmalara yardımcı olarak karaciğerin daha az yorulmasına imkan sağlamaktır.

 

Sindirim Sistemi Sağlığı: Enginar, sindirim sistemimizin ihtiyaç duyduğu lifli gıdalar arasında en önemli ve en faydalı olan gıdalardan biridir. Yüksek lifli yapısının yanı sıra zengin bir antioksidan, vitamin ve mineral kaynağıdır. Bu özelliği ile enginar barsaklarımızın sağlıklı çalışması için odukça önemli katkılar sağlar. Bağırsaklarımızın Persitatik hareketlerinin düzenli ve sağlıklı yürümesine katkı sağlayan enginar lifli yapısı ile bağırsaklardaki fazla yağın emilerek vücuttan atılmasını sağlar, kabızlığı önler. Yapısında bulunan antioksidan maddeler bağırsaklarımızda toksik maddeleri yok ederek bağırsaklarımızın gereksiz yorulmasını, hazımsızlığı, şişkinliği önler. Bu özelliği ile enginar “İrritabl Barsak Sendromu” rahatsızlığının tedavisi içinde oldukça faydalıdır. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra mide ve safra asidi miktarının düzenlenmesine ciddi destekte bulunarak mide ekşimesi gibi problemlerin de önlenmesini sağlar.

 

Kilo Kontrolüne Yardımcıdır: Lifli bir yapıda olması ve yüksek miktarda antioksidan madde içermesi diyet yapan kişiler için enginarı harika bir gıda maddesi yapmaktadır. Bu iki harika özelliğinin yanı sıra 100 gram enginarın yalnızca 47 kcal enerji verdiğini de özellikle belirtmekte fayda var. Sağlıklı kilo vemek isteyen kişiler için muhteşem bir diyet gıdasıdır.

 

Bağışıklık Sistemini Korur: Enginar yüksek ORAC değeri ile en değerli antioksidan gıda maddelerinden birisidir. Yapısında bulunan Flavonoid maddelerin haricinde E vitamini ve C vitamini kapasiteside oldukça yüksektir. Yüksek antioksidan özelliği ile enginar bağışıklık sistemimizi destekleyerek hastalıklara karşı vücudumuzun direnç kazanmasına katkı sağlar. Enginarın, yetişkin bir bireyin günlük C vitamini ihtiyacının %13’ünü tek başına karşılayabilir.

 

Kemik Sağlığını Korur: Enginarın yapısında bulunan K vitamini, kemik metabolizmasında kalsiyum mineralinin kemik dokusuna geçişini sağlayan osteokalsin proteinini aktive ederek kemik dokusunun güçlenmesine, osteoporoz ve osteomalazi gibi kemik hastalarının ortaya çıkmasına engel olur. K vitamini haricinde kemik sağlığının korunması ve gelişmesi için kemik metabolimasında gerekli olan Magnezyum, Fosfor ve Manganez mineralleri içinde iyi bir kaynaktır.

 

Enginarın Diğer Faydaları: Yukarıda saymış olduğumuz faydaların yanı sıra sağlığımız için daha birçok faydası bulunmaktadır.

 - İdrar söktürücüdür,

- Çeşitli böbrek hastalıklarına yakalanma riskini düşürür,

- Diyabet hastaları için en kaliteli gıda maddelerinden biridir,

- Sigara içen kişilerde vücutta biriken nikotin seviyesini azaltmaya yardımcıdır,

- Vücut hücrelerinin sağlıklı çalışabilmek için ihiyaç duyduğu mineral ve vitaminleri tedarik eder,

- Vücut metabolizmasının sağlıklı çalışabilmesi için gerekli olan vitamin, mineral, karbonhidrat ve aminoasitleri tedarik eder,

 

Enginar’ın Sağlığa Zararları - Yan Etkileri

Enginar oldukça sağlıklı ve güvenilir bir gıda maddesidir. Fazla yan etkisi ve zararı bulunmamaktadır ancak enginar da her gıda maddesi gibi aşırı miktarda tüketildiğinde sağlıklı bireylerde yan etkiler görülebilmektedir.

- Sağlıklı bireyler günlük enginar tüketimini 500 gram ile sınırlandırmalıdır. Bu miktar bireyden bireye farklılık gösterebilir,

- Safra kesesi, safra taşı problemi ve böbrek problemi yaşayan kişilerin enginar tüketimi için doktorlarına danışmalarını öneririz,

- Her ne kadar karaciğere dost bir gıda maddesi olsa bile ciddi karaciğer problemi yaşayan kişilerin enginar tüketimi için doktorlarına danışmalarını öneririz,

- Bazı bireylerde alerjik problemelere neden olabilir,

- Aşırı tüketildiğinde ishal, şişkinlik ve gaza neden olabilir,

- Çeşitli hastalıklardan dolayı düzenli ilaç kullanan kişilerin enginar tüketimi için doktoruna danışmalarını öneririz,

 

Enginar Nasıl Hazırlanmalı, Nasıl Tüketilmeli?

Enginar sofralarımızdan eksik olmaması gereken hem faydalı hem de lezzetli bir sebzedir. Özellikle bahar ve ilk yaz aylarında sofralarımızın baş tacı etmemiz gerekir desek abartmış olmayız. Enginarın vitamin, mineral ve antioksidan özelliklerinden en üst seviyede faydalanabileceğimiz pişirme şekli suda haşlama ya da buharda haşlama yöntemidir. Diğer pişirme yöntemleri genellikle vitamin, mineral ve antioksidan madde kaybına neden olabilir. Enginar konversesi, dondurulmuş enginar da yine güvenle ve sağlıklı tüketebilieceğimiz formlarıdır. Enginarın mevsimi bahar ayları ve yaz aylarının başlarıdır. Yıl boyunca tüketebilmek için mevsiminde alacağınız enginarlara ön haşlama işlemi yaparak derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Böylece hem yazın hem de kışın enginarı güvenle tüketebilirsiniz. Daha lezzetli ve faydalı olması için zeytinyağı ile pişirerek tüketmenizi tavsiye ederiz.

  

YemekKulübüm - Enginar Tarifleri   

Yemek Kulübüm - Enginar Tarifi Ekle

 

UYARI : Bu sayfada yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için bu sayfada verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Yemek Kulübüm sorumlu değildir.

  

KAYNAKLAR

Bu yazıyı hazırlarken faydalandığımız kaynakları öğrenmek için "FAYDALANILAN KAYNAKLAR" bölümümüze göz atabilirsiniz.

 

Top