Escherichia coli Zehirlenmesi

E. coli Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? E.coli hangi gıdalarda bulunur? Koli basili hastalığı nasıl bulaşır, nasıl tedavi edilir? Tehlikeli bakteriler.

Escherichia coli (EIEC, EPEC, ETEC, O157:H7) ve E.coli Zehirlenmesi

Escherichia coli bakterileri oksijensiz ya da sınırlı miktarda oksijenin bulunduğu ortamlarda yaşayabilen kısa çubuk şeklinde bakterilerdir. E.coli doğal olarak insanların ve hayvanların barsak florasında bulunmaktadır. E.coli’nin birçok alt tipi barsak floramızda vücudumuz için faydalı işler yapmaktadır ancak birkaç alt tipi ise sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Barsak florasında yaşaması nedeniyle gıdalarda tespit edilmesi durumunda, gıdalara barsak (dışkı) yollu bir bulaşmadan söz edilebilir.

EIEC alt tipi, dizanteriye neden olan E.coli bakterisidir.

ETEC alt tipi genellikle mide iltihabına neden olan E.coli bakterisidir.

EPEC alt tipi çocuk ishaline neden olan E.coli bakterisidir.

O157:H7 alt tipiHemorajik kolit hastalığına neden olan E.coli bakterisidir.

Escherichia colidoğada çoğunlukla kirli sularda bulunmaktadır. Gıdalarımızı yıkarken kullandığımız kirli sudan ya da gıda imalatı sırasında kullanılan suyun kirli olmasından dolayı gıdalarımıza bulaşarak sağlığımızı riske edebilir.

Escherichia colibakterisinin bulunduğu ilgili kontamine gıdaların tüketilmesini takiben 12-72 saat içerisinde hastalık belirtileri görülebilir. Hastalık belirtileri;

EIEC alt tipinde – dizanteri benzeri belirtiler, kanlı dışkı,

ETEC alt tipinde – sulu ve kanlı ishal,

EPEC alt tipinde - sulu ishal, karın krampı, ateş, mide bulantısı, keyifsizlik,

O157:H7 alt tipinde - karın ağrısı, sulu ve kanlı ishal, kusma.

Bu hastalıklar tüm bireylerde görülebilir ancak çocuklar, bağışıklık sistemi zayıf kişiler, yaşlı ve kemoterapi uygulanan kişiler hastalığa daha kolay bir şekilde yakalanırlar.

Escherichia coli bakterilerinin gıdalarımıza bulaşmasını önlemek için çapraz bulaşmaya ve kişisel hijyene çok dikkat etmeliyiz. Escherichia colibakterileri ile kontamine olan gıdalarda bakteriyi öldürmek için pişirme işleminin doğru ve uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Pişirilmiş gıdaların tekrar ısıtılması ve pişirilmesi de yine uygun ve doğru şekilde yapılmalıdır. Şüphe duyduğumuz su kaynaklarını içme ve kullanma suyu olarak kullanmamalı, kullanmak zorunda olduğumuz durumlarda bu suyu mutlaka kaynattıktan sonra kullanmalıyız.

Escherichia coli bakterileri zehirlenmesine neden olabilecek gıdalar;

Hayvansal kaynaklı bütün gıdalar (çiğ veya az pişirilmiş et ve et ürünleri, çiğ süt, yeterli pastörizasyon uygulanmamış süt ve süt ürünleri), kirli su kaynakları, kontamine olmuş (bulaşmış) çiğ gıdalar (salatalar).

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top