Espresso Çeşitleri Nelerdir

Espresso çeşitleri nelerdir, espresso kahve nasıl yapılır, espresso kahvesi, espresso nasıl içilir, espresso çeşitleri nasıl hazırlanır, espresso nasıl yapılır

Birgül Güneydaş - Gıda Mühendisi

Espresso Çeşitlerini Tanıyalım!

Öyle bir içecek düşünün ki sanat gibi… Kahve! Birçok içerikle renklendirilmesi, birçok sunum çeşidi ile karşımıza çıkmasını başka bir şekilde açıklamak mümkün değil. Bu denli sevilerek tüketilen kahvelerin nasıl hazırlandıklarını hiç merak ettiniz mi? 

Özellikle zincir kahve şubelerinde sıkça rastladığımız, cafelerde sohbet ederken içmekten büyük keyif aldığımız hatta marketlerde hazır fincanlık paket formları da bulunan bu kahveleri sürekli tüketiyoruz; evimizde dahi gerekli makinelere sahipsek yapabiliyoruz. İsimlerine oldukça aşinayız aslında. Bu yazıda bahsedeceğim çeşitler ”espresso bazlı kahveler”. Anlaşıldığı üzere de temel kahve Espresso. Bu kahveler sütü ısıtıp köpürtebilen veya daha yoğun hale getirebilen, suyu basınçlı şekilde kahve ile buluşturabilen makinelerle yapılmaktadır. Aslında onlarca çeşit bulunmasına rağmen ülkemizde en çok tercih edilen kahvelere değineceğim:

 

Espresso: İtalya’ya özgü konsantre bir kahve türüdür. Koyu kavrulmuş ve ince çekilmiş olan espresso, diğer kahvelere nazaran daha az asit oranına ve daha az kafeine sahiptir. İnce çekilmiş kahveye basınçlı sıcak su püskürtülmesi ile hazırlanır. Suyun püskürtülüp kahveden geçirilme süresi kısa tutulur. Keskin tada ve oldukça güçlü bir aromaya sahiptir, doğru şekilde hazırlandığında tadında acılık veya ekşilik kesinlikle olmaz. Espresso fincanı küçük, kahve miktar olarak azdır. Double espresso bu miktarın iki katıdır.

 

Caffe Lungo: Espresso hazırlanırken kullanılan kahve miktarından daha fazla suyun geçirilmesi ile elde edilir. Dolayısıyla kahve filtrelenme süresi daha uzundur. İsmini de buradan alır. Bu sebepten dolayı yoğunluğu biraz daha az, miktar olarak daha fazladır.

 

Ristretto: Espresso hazırlanırken kullanılan kahve miktarından daha az su geçirilmesiyle hazırlanır. Espressoya göre miktarı daha az, aroma olarak daha sert ve yoğun bir tada sahiptir.

 

Caffe Macchiato : Normal olarak hazırlanan espresso üzerine süt köpüğü ilave edilerek hazırlanan kahvedir. Espressonun lezzetinde büyük değişikliğe sebep olmaması gerekmektedir bu köpüğün. Bu sebeple eklenecek köpük miktarı çok önemlidir. Espresso gibi küçük fincanlarda servis edilir.

 

Caffe Americano: Hazırlanmış espresso üzerine sıcak su ilave edilmesi ile hazırlanır.  Filtre kahve ile benzermiş gibi görünse de hazırlama teknikleri tatlarında farklılık yaratır. Kahve sertliği korunur fakat espresso kadar yoğun tat yoktur. Ama kahve sertliği kullanılacak olan espresso miktarı ve sonradan eklenecek su miktarı ile değiştirilebilir.

 

Caffe Latte: İtalyanların genellikle sabah kahvaltılarında sık tükettikleri bir kahve çeşidi olan latte buharla ısıtılmış yoğun ve sıcak sütün espresso üzerine eklenmesi ile hazırlanır. Üzerine süt köpüğü ve tatlı krema da eklenebilmektedir. Yaklaşık ¼ kahve ve ¾ sütten oluşur. İtalyanca’da anlamı süt olan lattenin içimi oldukça hafiftir.  Genellikle uzun fincanda servis edilir.

 

Latte Macchiato: Sıcak süt ve süt köpüğü üzerine espresso eklenerek hazırlanan bir kahvedir. Diğer kahvelerden farkı da sütün kahveye eklenmesi değil, kahvenin süt üzerine dökülmesi ile hazırlanmasıdır. Doğru şekilde hazırlandığı takdirde karıştırılana kadar tabakalar bozulmaz.

 

Caramel Macchiato: Caramel Macchiato latte macchiato ile çok benzerdir fakat tatlandırma için en alt tabakasına vanilya/karamel şurubu eklenmektedir. Sırasıyla vanilya/karamel şurubu, ısıtılmış süt ve süt köpüğü, bir ölçü espresso ve es son olarak da süt köpüğünün (kahve ilave edildikten sonra süt köpüğü üstte kalmaktadır) karamel sos ile süslenmesi ile hazırlanır ve servis edilir.

 Espresso Çeşitleri

Cappuccino: Tek ölçü espressonun üzerine buharda ısıtılmış kıvamlı süt ve bunun üzerine de kalın süt köpüğü eklenerek hazırlanır. Köpüğün kalınlığından ziyade kıvamı önemlidir. Servis öncesi çikolata tozu serpilebilir. Cappuccino ve Latte arasında süt - espresso oranları ve sunum farklılıkları vardır. Ayrıca lattenin içimi cappuccinnoya göre daha yumuşaktır.

 

Mocha ve White Chocolate Mocha (Beyaz Çikolatalı Mocha) : Caffe Latte ile benzer görünse de espresso üzerine ayriyeten çikolata tozu/çikolata sosu/eritilmiş çikolata eklenmesi ile elde edilen kahvedir. Üzerinde krema eklenerek servis edilir. White Chocolate Mocha da ise fark beyaz çikolata içermesidir. Oldukça şekerlidirler.

 

Espresso Con Panna: Espresso üzerine tatlı krema eklenmesi ile hazırlanır. Kahvenin içimini bir miktar yumuşatır.

 

Affogato: Bir veya iki top sade dondurma üzerine espresso dökülmesi ile elde edilen içecektir.

 

Flat White: Tek veya çift ölçek ristretto üzerine buharla hazırlanan çok ince süt köpüğü ilave edilerek elde edilen içecektir. Cappuccino veya Latte ile benzermiş gibi görünse de miktarı daha azdır ve kadifemsi süt köpüğü tadı baskılamadığından espresso tadı yoğun olarak alınır.

 

Caffe Cortado: Bir ölçek espresso ve üzerine bu ölçünün yarısı kadar sıcak süt ilave edilerek hazırlanan içecektir. İçimi espressoya göre biraz daha yumuşaktır. Kahve miktarı azdır.

 

 

Birgül Güneydaş kimdir;

Gıda Mühendisi

2011 yılında Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra fleksibl ambalaj üretimi yapan bir firmada daha sonra da endüstriyel proje yapan bir firmada çalıştım. Ekonomi üzerine başladığım yüksek lisansıma devam ediyorum. Gıda mühendisliği temelinde tüm konular, ekonomi, çevre, sürdürülebilir gıda, gıda israfı, küresel boyutta gıda başta olmak üzere birçok konu ile ilgilenmekteyim.

Top