Evde detoks listesi nasıl hazırlanır nasıl yapılır

Evde detoks nasıl yapılır? Detoks beslenme listesinde hangi yiyecekler olmalı? Evde detoks programı listesi hazırlama? Detoks gıdalar, detoks yiyecekler nelerdir?

Evde detoks listesi nasıl yapılır?

Evde detoks nasıl yapılır henüz karar veremeyenler için, detoks beslenme listelerine dahil edebilecekleri detoks gıdaların bir listesini hazırladık. İçlerinden kendinize uygun olanları seçerek evde detoks programınıza dahil edebilirsiniz.

 

Evde detoks nasıl yapılır?

Evde yapılabilecek en iyi detoks beslenme programı yalnızca meyve, sebze ve bitkilerden oluşan yani tek bir gıda grubuna dayalı bir programdır. Bu nedenle detoks beslenme programının süresi 3 günden uzun tutulmamalıdır. 10 gün, 15 gün süren detoks programlarını çok ciddiye almayın. Uzun süren programlar vücudunuzda metabolik aksaklıklara neden olacağından sağlamak istediğiniz faydadan daha çok vücudunuza zarar verebilirsiniz.

 

Detoks Beslenme Listesinde yer alması gereken gıdalar nelerdir?

Detoks beslenme programlarında amaç; kırmızı et, süt ve süt ürünleri, balık, ekmek, tahıl ürünleri gibi protein, yağ ve zararlı karbonhidrat içeren kaynaklardan uzaklaşarak yalnızca taze meyve ve sebzeler tüketerek vücudun pH (asit/baz) dengesini sağlamak ve toksik maddeleri vücuttan uzaklaştırmaktır.

Etkili ve doğru bir detoks yapmak için, detoks beslenme programınızı destekleyecek başka uygulamalarda yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu konuları hatırlamak için Detoks nedir konumuza buradan ulaşabilirsiniz.

Detoks beslenme listenizde şu gıdalara yer verebilirsiniz:

Enginar : Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle program boyunca her gün yenilebilir.

Salatalık: Posa bakımında zengin iyi bir potasyum kaynağıdır. Su atıcı etkisi de olan salatalık iyi bir detoks gıdasıdır.

Sarımsak: Bağışıklık sistemini güçlendiren etkili bir antioksidandır.

Maydanoz: Böbrekleri temizleyerek, kan şekeri seviyesini düzenler. Ayrıca kansere karşı koruyucu etki gösterdiği için de mutlaka listede yer alması gerekir.

Zencefil : Yüksek miktarda antioksidan içeren zencefil sindirim sistemini rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Kereviz : Sindirim sistemini rahatlatan lifli bir yapıya sahiptir.

Kivi : C vitamini ve potasyum minerali bakımından zengin olan kivi önemli bir detoks meyvesidir.

Kayısı : Lifli yapısı sayesinde bağırsakların düzgün çalışmasına katkı sağlarken, C vitamini ve potasyum minerali içeriği ile detoks programını destekler.

Vişne: Yapısındaki yüksek antioksidan özellikteki fenolik bileşikler, C vitamini ve potasyum minerali nedeniyle mutlaka listede yer alması gereken bir meyvedir.

Kiraz : Diüretik (su atıcı) özelliktedir. Toksinlerin atılmasında oldukça etkilidir.

Böğürtlen : Yüksek miktarda antioksidan özellikteki fenolik bileşikler ve folik asit bakımından zengin bir meyvedir. Bağışıklık sistemini destekler.

Adaçayı : Güçlü antioksidan özelliği olan adaçayını günde 2 bardak kadar içebilirsiniz. 

Ekinezya : Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği olan ekinezya günde 2 bardak içilebilir.

Papatya : Stresi azaltır, rahat bir uyku uyumaya yardımcı olur. Yatmadan önce 1 fincan içilebilir.

Karahindiba: Taze yaprakları salatalarda kullanılabilen, kurutulmuş hali ile bitkisel çay yapılabilen karahindiba tam bir karaciğer dostu antioksidan gıdadır. Günde 1 fincan içilirse son derece faydalı olur.

Keten Tohumu : E vitamini bakımından son derece zengin lifli yapıda bir gıdadır. Yapısında ayrıca Omega-3 yağ asidi de bulunmaktadır. Süt ve yoğurda ilave edilerek tüketilebilir.

Siyah Üzüm Çekirdeği: Detoks programının olmazsa olmazıdır. Çok güçlü bir antioksidandır.

Yeşil Çay: Antioksidan kaynağı yeşil çay her gün 3 bardak kadar içilebilir.

Tere otu: İdrar söktürücü etkisinin yanı sıra mineral bakımından zengin olan tereotu listeye dahil edilmesi gereken nadide bir bitkidir.

Kuşburnu : Yüksek oranda antioksidan ve C vitamini içeren kuşburnu listenizde mutlaka yer almalı.

 

Evde hazırlayacağınız detoks listeniz için en güzel Detoks Smoothie Tarifleri burada.

 

Hatırlatma : Detoks beslenme listesi hazırlarken bu gıdaları dengeli bir şekilde tüketmeye çalışmalısınız. Belirli birkaç gıdaya yüklenmeniz halinde evde detoks yapma programınız size faydadan sağlamaktan çok zarar verebilir.

 

Hazırlayan : Gıda Danışmanım

Top