Faranjit Nedir Faranjit Nasıl Geçer

Faranjit nedir, faranjit nasıl geçer, faranjite ne iyi gelir, faranjit nasıl geçer, faranjitin belirtileri nelerdir, faranjitin bitkisel tedavisi nasıl olur

Faranjit nedir, Faranjit Nasıl Geçer?

Faranjit nedir, faranjit nasıl geçer başlıklı yazımızda; faranjite ne iyi gelir, faranjit neden olur, faranjitin belirtileri nelerdir, faranjitin bitkisel tedavisi nasıl olur ve faranjit hakkında genel bilgiler yer almaktadır.

 

Faranjit nedir?

Faranjit basit anlatımı ile boğaz iltihaplanmasıdır. Özellikle kış aylarında üst solunum yolları enfeksiyonuna sıklıkla eşlik eden, ağız ve burun boşluğunun arka tarafında bulunan (ağzımızı açtığımızda karşıda gördüğümüz bölge) farenks isimli bölümün iltihaplanmasıdır.

Bu rahatsızlığın iki farklı çeşidi vardır.

1- Akut faranjit; ani gelişen çeşididir. Çoğunlukla viral kaynaklıdır ancak bakteriyel kaynaklı olanları da vardır.

2- Kronik faranjit; ise uzun süreli yaşanan faranjite verilen isimdir. Rahatsızlığı tetikleyen bazı olumsuz koşullara uzun süreli maruz kalınması sonucunda oluşur. Aşırı sigara ve alkol tüketimi, kronik burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, sık sık çok sıcak ve soğuk gıdaların tüketilmesi, ortam havasının kuru ve kirli olması, uzun süre yüksek sesle konuşulması, burunda eğrilik, reflü vb. durumlar kronik vakaların oluşmasının sebepleri arasındadır.

Sürekli tekrarlanması durumunda akut faranjit, kronik vakaya dönüşebilir. Bu sebeple tedavisinin aksatılmaması ve nedenlerinin oratadan kaldırılması önemlidir.

 

Faranjitin belirtileri nelerdir?

Akut vakalarda ana belirti boğaz ağrısıdır. Boğazda ani başlayan yanma, yutkunmada zorluk, boğazda uçuk şeklinde kabarcıklar ve kızarıklık, ses kısılması, öksürük, halsizlik, yüksek ateş, kulak ağrısı, kas ve eklem ağrıları gibi semptomlarla kendini gösterir.

Kronik vakalarda, halsizlik çok görülmez. Boğazda kuruluk ve yabancı cisim hissi, yutkunmada zorluk, öksürük ve boğazda oluşan yaralar en önemli belirtileridir. Bu vakalarda boğazı temizlemek rahatlama hissine neden olsa da aslında daha fazla tahrişe neden olmaktadır.

 

Faranjitin nedenleri nelerdir?

Akut faranjit, nezle, grip gibi viral enfeksiyonlarla oluşabildiği gibi, bakteriyel kaynaklı da olabilir. Öksürme ve hapşırma yoluyla ortam havasına yayılan bakteri ve virüslere maruz kalmanın veya bakteri ve virüslerin bulunduğu bir ortama ağız veya burun yoluyla temas etmenin sonucunda oluşabildiği gibi, uçuk virüsü, gece yanığı (zona), bel soğukluğu, difteri gibi hastalıklar da bu hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Kronik faranjite ise virüslerin yanı sıra, kuru ve kirli hava, geniz akıntısı, çok sıcak ve soğuk yiyecekler, aşırı sigara ve alkol tüketimi, sigara dumanı bulunan ortamlarda uzun süre kalmak, kronik diş ve diş eti rahatsızlıkları sebep olabilir. Bunların yanı sıra verem, frengi, cüzzam gibi bazı hastalıkların sonucunda da ortaya çıkabilir.  Ayrıca mide asitlerinin yemek ve soluk borusuna kaçması şeklinde tanımlanan reflü rahatsızlığı da boğazı tahriş ederek bu hastalığın görülmesine neden olabilir. Boğazın uzun süre tahriş olması da faranjite nedendir. Bunların yanı sıra uzun süreli burun tıkanıklığı da kronik vakalara neden olmaktadır.

 

Faranjit nasıl geçer, tedavisi nedir?

Akut vakaların tedavi yöntemi hastalığın nasıl geliştiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere akut faranjit viral ya da bakteriyel kaynaklı gelişebilir. Bakteriyel kaynaklı durumlarda tedavi amaçlı antibiyotikler kullanılabilir. Viral kaynaklı vakalarda ise çoğunlukla ağız gargaraları, burun açıcı spreyler vb. kullanılır. Virüslerden kaynaklanan durumlarda, enfeksiyon ciddi bir boyuttaysa ve bağışıklık sistemi zayıf değilse antibiyotikler kullanılabilir. Ancak genellikle bu vakalarda antibiyotik kullanılmaz.

Kronik vakaların tedavisi ise daha zordur. Öncelikle ‘sebepler arasında başka bir hastalık var mı?’ sorusuna cevap aranmalıdır. Zira sorunun kaynağı ortadan kaldırılmadan tedaviye başlanılması çok doğru bir durum olmayacaktır. Örneğin hastada oluşan faranjite alerji, reflü ve geniz eti gibi faktörlerin sebep olduğunun tespit edilmesi durumunda, öncelikle bu probleme yönelik uygun bir tedavi seçilmelidir.

 

Faranjitin bitkisel tedavisi nasıl olur?

Hem akut hem de kronik faranjitte mutlaka bir hekime başvurulmalı ve hekimin önerdiği tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Bununla birlikte aşağıda sıraladığımız birkaç bitkisel tedavi yöntemi doktorunuzun önerdiği tedaviyi destekleyip kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir:

Adaçayı içmek: Adaçayı öksürük ve boğaz ağrısına çok iyi gelen şifalı bir bitkidir. Bu sebeple gün içinde adaçayı tüketmek hastalığın belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olur. Ancak adaçayının çok içilmesi durumunda başka olumsuzlukların ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. “Adaçayı’nın faydaları nelerdir?” yazımızda günlük içilmesi gereken tüketim miktarlarına göz atabilirsiniz.

Ballı, limonlu çay içmek: Antioksidan yapıdaki bu iki harika gıda maddesini birlikte tüketmek özellikle iltihaplanmayı önleyecektir. Ancak ballı limonlu çayınınızın çok sıcak ve çok soğuk olmaması gerekir. En uygun sıcaklık aralığı 45-60oC aralığıdır. Faranjit rahatsızlığı olan kişiler her ne içiyor olursa olsun içeceklerinin aşırı sıcak veya aşırı soğuk olmaması gerektiğini aklında çıkarmamalıdır.

Ilık tuzlu su ile gargara: Günde birkaç kez ılık tuzlu su ile gargara yapmak o bölgedeki bakterilerin öldürülmesi ya da sayısının artmasının engellenmesini sağlayabilir. Bunun yanında iltihap varsa iltihabın kurumasına da yardımcı olur.

Nane yaprağı çiğnemek: Nanenin yapısında bulunan antioksidan ve flavanoid maddeler boğazda meydana gelen tahrişin giderilmesine yardımcı olan etken maddelerdir. Bu nedenle taze nane yaprağı çiğnemek, nane yaprağı eklediğiniz suyu kaynatarak buharını solumak solunum yollarının açılmasında da tahrişin yok edilmesinde de etkili ve yardımcıdır.

Baharatlı yiyecekler: Tedavi sürecinde özellikle çok baharatlı ve acı yiyeceklerden uzak durmak da boğazın daha fazla tahriş olmasını ve hastalığın ilerlemesini engelleyecektir.

Bunlara ek olarak dikkat edilmesi gereken diğer hususlar şunlardır:

  • Sigara ve alkol tüketimini sınırlandırmak ve hatta hiç kullanmamak,
  • Tozlu ortamlarda bulunmamak,
  • Vücudu soğuğa karşı korumak,
  • Boğaz temizliği işlemini mümkün mertebe yapmamak,

 

 

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir, size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Yemek Kulübüm sorumlu değildir.
Top