Fındığın Faydaları Nelerdir?

Fındık nedir, fındık hakkında bilgi, fındığın faydaları ve zararları nelerdir, Fındık neye hangi hastalığa iyi gelir, fındığın cinselliğe ve erkeğe faydaları nelerdir?

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda; fındık nedir, fındık hakkında bilgi, fındığın sağlığa faydaları, fındığın besin değerleri, fındık nasıl ne kadar tüketilmeli, nasıl saklanmalı, fındığın sağlığa zararları yan etkileri nelerdir konu başlıkları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Yemek Kulübüm - Fındığın Faydaları Nelerdir 

 

Fındık nedir, Fındık Hakkında Bilgi

Fındık, huşgiller (Betulaceae) familyasından Corylus cinsi çalı ve ağaçlara verilen ortak isimdir. Fındık bitkisi dünya coğrafyasında Kuzey Yarımküreye özgü ılıman iklimleri seven bir bitkidir. Bu özelliği ile dünya üzerinde en yaygın olarak ülkemizde yetiştirilmektedir. Dünya fındık ihtiyacının yaklaşık %65’ini ülkemiz karşılamaktadır. Toprak Mahsulleri Ofisinin 2013 yılı verilerine göre dünyada en çok fındık üreten ülkeler Türkiye (550bin ton), İtalya (120bin ton), Azerbaycan (35bin ton), Gürcistan (30bin ton), ABD (35bin ton) dir. Son yıllarda dünyada fındık tüketiminin artması ile birlikte, üretiminin büyük çoğunlukla bizim elimizde olan fındık başka ülkeler tarafından da ekilmeye başlanmış ve dünya fındık ticaretinde ülkemizin payı %85’lerden %65’lere kadar gerilemiştir.

 

Fındığın Besin Değerleri

 Yemek Kulübüm - Fındığın Besin Değerleri

Fındığın Sağlığa Faydaları

Hatırlarmısınız? Yıllar önce televizyon reklamlarında fındığın ne kadar çok faydası olduğu anlatılıyordu ve hergün bir avuç fındığın sağlığımıza iyi geleceğinden bahsediliyordu. Bilimsel olarak da ispat edilen “Hergün bir avuç fındık” bakalım sağlığımıza hangi faydaları sağlıyor:

 

Vitamin, Mineral ve Antioksidan Kaynağıdır: Fındık, kuruyemişler arasında en zengin mineral kaynağı olan gıda maddesidir. 100 gram fındık vücudumuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu Kalsiyum mineralinin %11’ini, Demir mineralinin %59’unu, Magnezyum mineralinin %39’unu, Fosfor mineralinin %41’ini, Çinko mineralinin %22’sini, Bakır mineralinin %192’sini, Manganez mineralinin %268’ini tek başına karşılayabilir. 100 gram fındık vücudumuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu B1 vitamininin (Tiamin) %54’ünü, B3 vitamininin (Niasin) %11’ini, B5 vitamininin %18’ini, B6 vitamininin %43’ünü, E vitamininin %100’ünü tek başına karşılayabilir. Vitamin ve mineral içeriğinin yanı sıra fındık 9.645 ORAC değeri ile cevizden sonra en yüksek antioksidan kapasitesine sahip ikinci kuruyemiştir. Fındığın yapısında Lutein ve Zeaksantin başta olmak üzere farklı ve güçlü birçok antioksidan bulunmaktadır.

 

Aminoasit Kaynağıdır: Fındık, vücudumuzun sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışması için gerekli olan Aminoasitleri tedarik edebilmek içinde oldukça faydalı ve önemli bir gıda maddesidir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu 20 temel aminoasit bulunmaktadır ve bu aminoasitlerin yalnızca 11 tanesini vücudumuz kendisi üretebilmektedir. Diğer 9 aminoasit vücudumuz tarafından üretilmediği için gıdalarımızla bu aminoasitleri almak zorundayızdır. Fındık, vücudumuzun üretemediği hayati önemdeki bu 9 aminoasidin tamamını yapısında bulunmaktadır. Esasında fındık yalnızca bu 9 amino asidi değil, vücudumuz için gerekli olan 20 temel aminoasidin tamamını ihtiva etmektedir. Bu özelliği ile fındık vejateryen beslenme modelini kabul etmiş bireyler içinde son derece önemli bir protein kaynağıdır.

 

Oleik ve Linoleik Asit Kaynağıdır: Fındık yağlı bir gıda maddesidir. Kavrulmuş fındığın yapısının yaklaşık %61’i yağdan oluşmaktadır. Yapısındaki toplam yağın yaklaşık %92’si sağlığımız için faydalı olan Oleik ve Linoleik asit gibi doymamış yağ asitlerinden oluşmaktadır. Yüksek yağ içeriğine karşın kolesterol oranı sıfırdır.

 

Kötü Kolesterolü Azaltır: Kandaki kötü kolesterolün (LDL) en büyük sebebi gıdalarımızla vücudumuza aldığımız doymuş yağ asitleridir. Fındığın yapısında doymuş yağ asitleri az, doymamış yağ asitleri fazladır. Kandaki kötü kolesterolün yükselmesinin bir diğer nedeni de kandaki sodyum seviyesinin yüksek olmasıdır. Sodyum minerali fındığın yapısında hiç bulunmamaktadır. Bu özellikleri ile fındık kötü kolesterolü yükseltmeyen bir gıda maddesidir. Buna ek olarak yapısında bulunan Beta-Sitosterol yağ asidi kandaki kötü kolesterol (LDL) seviyesinin düşürülüp iyi kolesterol (HDL) seviyesinin yükselmesine ciddi katkı sağlar.

En yüksek kolesterol içeriğine sahip gıdaları öğrenmek için buraya tıklayın.

 

Kalp ve Damar Sağlığını Korur:  Kandaki kötü kolesterol seviyesi kalp ve damar hastalıklarının ilerlemesi için yüksek risktir. Bu yüzden kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesi kardiyovasküler sağlığımız için çok önemlidir. Fındık, kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesinde çok etkili ve faydalıdır. Ancak fındığın kalp sağlığına yaptığı katkı bu kadar değildir. Fındığın yapısında yüksek miktarda bulunan E vitamini güçlü bir antioksidandır ve kandaki toksik maddelerin yok edilmesinde çok faydalıdır. Kandaki toksik maddeler zamanla birikmelere ve damar tıkanıklıklarına neden olabilir. Kalp ve damar sağlığının korunmasında fındığın yapısında bulunan Potasyum minerali de önemli katkı sağlamaktadır. Potasyum mineralinin birkaç faydası bulunmaktadır. Bunlardan biri potasyum damalarda vazodilatör (genleştirme) etki yaratarak kan basıncını düşürür ve hipertansiyonu önler Damarların genleşmesi ile kalp ve kalp kapakçıkları daha rahat çalışırlar ve kalp krizi riski azalır. Potasyumun bir diğer olumlu etkisi kandaki elektrolit seviyesinin dengelenmesinde önemli görevler alır. Elektrolit dengenin sağlanması kalbin aritmi ve düzensiz atma riskini azaltır. Potasyumun kalp sağlığı üzerine yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, hergün düzenli olarak 4,7 gram (4.700 mg) potasyum tüketilmesi kardiovasküler hastalıklara yakalanma riskini %49 azaltmaktadır.

 

Cilt Sağlığını Korur, Erken Yaşlanmayı Önler: Cilt sağlığımız için önemli olan vitaminlerden E vitamini fındığın yapısında çok yüksek oranda bulunmaktadır. 100 gram fındık vücudumuzun ihtiyaç duyduğu günlük E vitamini miktarının tamamını karşılamak için yeterlidir. Güçlü bir antioksidan olan E vitamini cilt hücrelerinin yenilenmesine büyük katkı sağlayarak cildin erken yaşlanmasına engel olurken, cilt üzerindeki çatlak ve kırışıklıklarında onarılmasına katkı sağlar. Fındığın, gıda olarak tüketilmesi cilt sağlığını olumlu yönde etkilerken yağının da harici olarak masaj yaparak cilde uygulanması ciltte farklı olumlu etkiler görülmesini sağlar. Fındık yağının cildimize sağladığı faydaları şöyle sıralayabilir:

- Sert ciltlerin yumuşamasını sağlar,

- Cildin gözeneklerinde tıkanıklığa neden olan toksik maddeleri antioksidan özelliği sayesinde temizleyerek cildin nefes almasını ve nemlenmesini sağlar,

- Hassas ciltleri çevrenin yaratmış olduğu olumsuz etkilerden korur,

- Güneşin zararlu UV ışınlarından korur,

- Derideki ölü hücreleri canlandırır,

- Cilt üzerindeki büyük gözenekleri azaltır,

- Cildin sıkılaştırır ve pürüzsüz olmasını sağlar,

- Ciltteki akne ve sivilcelerle mücadele eder,

- Masaj yaparak uygulandığında uygulanan bölgedeki kas yorgunluklarını alır, stresi azaltır, sinir sistemini sakinleştirir,

- Fındık yağı cilde sürüldüğünde yağlı bir görüntü oluşturmaz çünkü cildimiz fındık yağını tamamıyla emer (aşırı miktarda sürülmemeli),

- Tüm cilt tiplerine güvenle uygulanabilir, herhangi bir yan etkisi yokturi tahrişe neden olmaz.

 

Beyin ve Sinir Sistemi Sağlığını Korur, Stresi Azaltır: Fındık, beyin ve sinir sağlığı için gerekli olan B1, B2 ve B6 vitaminlerinden yeteri miktarda ihtiva eder. Beynin sinir sistemi yardımıyla tüm vücuda sinyaller gönderebilmesinde bu vitaminler oldukça önemlidir. Fındığın içermiş olduğu potasyum, magnezyum, çinko ve manganez minerallerinin sinir sisteminin genel işleyişinde önemli görevleri vardır. Bu mineraller sinir sistemimizin düzenli bir şekilde çalışmasına destek verirken, E vitamini ve diğer antioksidan maddeler vücudun stres seviyesini azaltır.

 

Kilo Kontrolüne Yardım Eder, Diyet Yapanların Dostudur: Fındık çok yüksek miktarda lif içermiyor olsada bağırsakların düzenli çalışması için katkı sağlayabilir. Fındığın kilo kontrolünde sağlamış olduğu en büyük fayda vücudun genel metabolizmasını hızlandırmasıdır. Fındığın yapısında bulunan mineraller, yağ asitleri ve antioksidanlar metabolizmanın hızlanmasını ve daha fazla enerji harcanmasını sağlar. Bunu yaparken vücuda aşırı enerji yüklemesi de yapmaz. Ancak fındığın fazla tüketilmesi durumunda tam tersi etkiler de görülebilir.

 

Doğurganlığı ve Sperm Kalitesini Arttırır: Fındık, kalıtımsal özelliklerin devam ettirimesi, erkeklerde sperm kalitesinin ve sperm sayısının arttırılması için gerekli olan iki temel madde E vitamini ve Çinko mineralini yüksek oranda içerir. E vitamini kadın ve erkeklerde kısırlığın önlenmesi için gerekli olan en önemli maddedir. Çinko minerali ise erkeklerde sperm üretiminde görevli olan bir mineraldir. Her iki maddeden de yeterli miktarda içeren fındığın düzenli bir şekilde ve yeterli miktarda tüketilmesi bu problemlerin azaltılmasında çok faydalıdır. Yaplan bazı araştırmalarda hamile kadınların düzenli ve yeterli miktarda fındık tüketmesinin bebeğin anne karnındaki doku gelişimi için ihtiyaç duyduğu folat bileşiklerini karşılayabildiğini göstermiştir.

 

Anemiyi Önler: Demir minerali kanın yapısında oksijen taşımakla görevlendirilen mineraldir. Aldığımız her nefeste akciğerlerimiz havadaki oksijeni süzerek kana iletir ve kan yoluyla oksijen, vücudumuzun tüm doku ve hücrelerine taşınır. Kanın yapısındaki demir mineralinin azalması vücudumuzda demir eksikliği kansızlığına neden olur. 100 gram fındık, günlük olarak ihtiyaç duyduğumuz demir minerali miktarının %59’unu karşılayabilmektedir. Demir mineralinin yanı sıra oksijen taşıyan kan hücre sayısının korunması için de vücudumuz E vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Fındık hem demir minerali bakımından hem de E vitamini bakımından harika bir kaynaktır. İçeridiği folat kompleksi ile megaloblastik aneminin önlenmesinde de katkılar sağlamaktadır.

 

Kanseri Önler:  Fındığın yapısında bulunan E vitamini vucüdumuzda özellikle üreme organlarının ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. Bu nedenle kadın ve erkek bireylerde özellikle üreme organları ve üreme sistemine doğrudan bağlı organlar ile ilgili kanser oluşumlarını (göğüs, mesane ve prostat) ve kansere yakalanma riskini düşürdüğü tespit edilmiştir.

 

Kas Yapısını ve Sağlığını Korur: Magnezyum minerali vücudumuzda kasların çalışması ve kasılması gibi durumlarda aktif rol oynayan mineraldir. Fındıkta bol miktarda bulunan magnezyum minerali kaslarımızın genel çalışma düzeninin korunmasında oldukça faydaları ve gereklidir. Bunun yanı sıra fındıkta bulunan portasyum minerali de kas ve sinir sisteminin bağlantı bölgelerinde aktif görev alan mineraldir. Sinir ve kas sistemimizin koordineli bir şekilde çalışması için gerekli olan potasyum mineralide yine fındığın yapısında yeterli miktarda bulunmaktadır. Kas yorgunluğu, kas krampları, kas kasılmaları yaşanmaması için bu her iki mineralde çok faydalı ve gereklidir.

 

Fındığın Diğer Faydaları: Fındığın yukarıda saymış olduğumuz faydalarına ek olarak şu faydaları da bulunmaktadır.

- Fındık, gluten içermez bu nedenle çölyak hastalarının vitamin, mineral ve antioksidan ihtiyaçlarını karşılamak için güvenle tüketebileceği bir gıda maddesidir.

- Fındığın yapısında bulunan kalsiyum kemik sağlığının korunmasına destek verir,

- Fındık yağı saçlara sürüldüğünde saçın canlanmasına, güçlenmesine ve kendi rengini korumasına yardımcı olur.

- İçeridiği minerallerle vücudumuzun genel metabolizmasının çalışmasına büyük destek verir.  

 

Fındığın Sağlığa Zararları - Yan Etkileri

Fındık son derece sağlıklı ve faydalı bir gıda maddesidir. Fındık hakkında yapılan araştırmalarda fındığın aşırı tüketilmediği sürece sağlıklı bireylerde herhangi bir sağlık sorununa neden olmadığı tespit edilmiştir. Her gıda maddesi gibi sağlığımız için çok faydalı bile olsa aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Aşırı tüketim sonucu ve bazı bireylede görülen yan etkiler şunlardır:

- Alerjik bünyeye sahip kişilerde ve aşırı tüketilmesi durumunda sağlıklı bireylerde alerjiye neden olabilir.

- Günlük fındık tüketimi 150 gramın üzerine çıkmamalıdır. Fındık hergün düzenli olarak tüketilmek isteniyorsa bünyeye bağlı olarak 75-100 gram’dan fazla fındık tüketilmemelidir.

- Fındığın belirttiğimiz rakamların üzerinde tüketilmesi durumunda yüksek yağ içeriği nedeniyle kilo problemlerine neden olabileceği gibi içermiş olduğu yüksek mineral miktarları nedeniyle mineral zehilenmelerine dolayısıyla farklı rahatsızlıklara neden olabilir.

 

Fındık Nasıl Tüketilmeli, Nasıl Saklanmalı?

Ülkemiz fındık bakımından dünyanın en zengin ülkesidir. Bu nedenle ülkemizde fındığın her halini tüketebilme imkanımız bulunmaktadır.

Fındığı kuruyemişçilerde kabuklu ya da kabuksuz kavrulmuş şekilde bulabilmemiz mümkündür. Bununla birlikte yaz aylarının sonlarında fındığı taze bir şekilde çiğ olarak (kavrulmamış) da marketlerde bulabiliriz. Tatlı, pasta, kek ve kurabiyelerimize lezzet vermek için ilave edebileceğimiz fındığı çerez olarak da tüketmemiz mümkündür.

Mevsiminde aldığımız çiğ fındıkları uzun süre evimizde muhafaza etmek istiyorsak, hava almayacak şekilde ambalajlayıp buzdolabında muhafaza etmek en uygun yöntemdir. Fındık yüksek miktarda doymamış yağ asidi içerdiği için taze haliyle sıcak bir ortamda saklamak fındığın acılaşmasına neden olur. Kavrulmuş fındıkları ise hava almayacak şekilde cam ambalajlar içinde serin, karanlık ve kuru ortamlarda saklarsak daha uzun süre dayanacaktır.

  

Yemek Kulübüm - Fındıklı Tariflere Göz At

 

Yemek Kulübüm - Fındıklı Tarif Ekle

  

UYARI : Bu sayfada yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için bu sayfada verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Yemek Kulübüm sorumlu değildir.

 

KAYNAKLAR

Bu yazıyı hazırlarken faydalandığımız kaynakları öğrenmek için "FAYDALANILAN KAYNAKLAR" bölümümüze göz atabilirsiniz.

Top