Flor (F) Minerali

Flor minerali nedir, faydaları nelerdir? Flor minerali hangi besinlerde bulunur, Flor minerali görevi ve önemi nedir? Eksikliğinde hangi hastalıklar görülür.

Flor (F) Minerali

Yetişkin bir bireyin vücudunda 2-3 gram arasında Flor minerali bulunmaktadır. Flor vücutta diş ve kemik sağlığının korunmasında etkili bir mineraldir. Erken yaşlarda yeteri kadar flor minerali alınması durumunda dişlerin çürümesini engellenirken, ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek osteoporoz hastalığında kemiklerin mineral kaybı yaşanmasının önüne geçilir. Flor eksikliğinde vücutta diş ve kemik gelişiminde ve sağlığında gerileme yaşanır. Flor mineralinin vücuda yüksek miktarda alınması toksik etkiye neden olabilir. Yapılan araştırmalar günlük olarak 20-25 mg üzerinde alınan florun toksik etki yaratabileceğini göstermiştir. Yetişkin bir bireyin günlük flor ihtiyacı 1.5-4.0 mg kadardır.

Flor mineralinin en önemli kaynağı sudur. İçme sularında flor miktarı değişkenlik gösterir. Özellikle sertlik derecesi yüksek olan sularda flor miktarı da yüksektir. Diğer flor kaynağı gıdalar çay ve balıklardır.

Top