Fosfor (P) ve Fosfatlar (PO4) Mineralleri

Fosfor minerali hangi gıdalarda bulunur, Fosfor minerali görevi ve önemi nedir? Fosfor minerali özellikleri ve faydaları nelerdir? Eksikliğinde görülen hastalıklar.

Fosfor (P) ve Fosfatlar (PO4) Mineralleri

Yetişkin bir bireyin vücudunda ortalama 700 gram fosfor bulunmaktadır. Kalsiyumdan sonra vücudumuzda en çok bulunan ikinci mineraldir. Bireyin günlük fosfor ihtiyacı yaşa, cinsiyete, gebelik ve hastalık durumuna bağlı olarak değişmekle birlikte yetişkin bir bireyin günlük ortalama ihtiyacı 800 – 1.200 mg arasında değişmektedir. Fosfor gıdalarda bol miktarda bulunduğu için genellikle bireylerde fosfor eksikliği nadiren görülür. Fosforun vücudumuzdaki görevleri şunlardır: Vücuttaki kimyasal reaksiyonlarda görev alır, hücrenin temelini oluşturan nükleik asitlerin ana bileşenidir, vücutta enerji üretiminde aktif görev alır, böbrek sıvısının asit dengesini sağlar, ağız içerisinde asit dengesini sağlayarak diş çürüklerinin önlenmesinde görev alır, kalsiyum ile birlikte kemik gelişimi ve kemik sağlığı için birlikte çalışır. Ciddi fosfor eksikliğinde, halsizlik, anoreksiya, kemik ağrıları ve kemik kaybı yaşanır.

En önemli fosfor kaynağı gıdalar; balık eti, yumurta, süt ve süt ürünleri, kuruyemişler, fındık, fıstık, çam fıstığı, badem, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, susam, midye ve havyardır. Fosfor bu gıdalar dışında da birçok gıdada bulunmaktadır.

Fosfor İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 

Fosfor minerali en çok hangi gıdalarda var

Top