Fumonisin Zehirlenmesi

Fumonisin Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? Fumonisin toksini hangi gıdalarda bulunur? Gıdalarda bulunan zararlı mikotoksinler nelerdir.

Fumonisin Toksini Nedir? Fumonisin Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Fumonisin toksinleri, küf mikroorganizmaları tarafından üretilen toksin maddeler sınıfında en son keşfedilen mikotoksinlerdir. Fumonisin toksini üreten en önemli küf mikroorganizmaları Fusarium moniliformeve Fusarium proliferatum küfleridir. Bu küfler mısır bitkisinde bulunur ve doğaya yayılması da mısırın hasadı sırasında mümkün olmaktadır. Fumonisin toksininin B1, B2 ve B3 olarak en az 3 farklı tipi bulunmaktadır. Doğada en çok var olan tip B1 dir.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde; Fumonisin, atlarda beyin hasarlarına neden olan Leukoencephalomalacia hastalığına, domuzlarda akciğer ödemine ve farelerde karaciğer kanserine neden olduğu görülmüştür. Bu toksinin insan vücudunda ne gibi hasarlara neden olduğunu tanımlamak zor olsa da, endemik olarak Güney Afrika’da gırtlak kanserine, Çin’in belirli bölgelerinde karaciğer kanserine neden olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenlerden ötürü Uluslar arası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) fumonisini insanlar üzerinde potansiyel kanser riski oluşturduğunu düşünerek kanserojen maddeler listesine almıştır.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top