Derya Kırlı - Gazlı içecek mi? Hayır canım! Ben almayayım.

Gazlı içecek mi? Hayır canım! Ben almayayım.

Derya Kırlı - Gıda Mühendisi

Gazlı içecek mi? Hayır canım! Ben almayayım.

Zor bir vazgeçiş değil mi? Yazın her türlü yemeğin yanına yakışan, serinleten, hele bir de o köpükler yok mu o köpükler... Buz gibi hem de...O baloncuklar burnumuzun ucunu gıdıklasa... 

Durun!

Düşünün...

Elimizde olmadan zaten yeterince sağlıksız ve düzensiz beslenirken, bir de sağlığımıza hiçbir katkı sağlamayan bu içecekleri tüketerek bedenimize haksızlık etmeyelim. Evet, maalesef ki sağlığımıza minicik de olsa bir katkıları yok! Keşke olsaydı da 'Gönül rahatlığıyla tüketiniz efendim!' diye seslenebilseydim lakin yok. Bunları size kolay bir ifadeyle izah edeyim efendim, o bayıla bayıla tükettiğimiz çoğu içecek; aromalı, karbondioksitli şekerli su! 'Ya bu kadar kolay mı?' diye veryansın etmeyiniz hemen. Çünkü bu bir gerçek. Vücuda şeker almaktan başka hiçbir işe yaramıyor bu içecekler. İçeriğine baktığınızda -ki etiket okumayı alışkanlık haline getiriniz- bu gerçeği siz de fark edeceksiniz.

'Bu içecekler alışkanlık yapıyormuş efendim!' diyenler oldukça çoğunlukta, evet hepsi için geçerli olmasa da bu tarz ürünleri içtikçe içmek istememiz yani bağımlılık yaptığını ifade etmemiz pek de yanlış olmaz.

Efendim, bendeniz yemeğin yanında içecek tüketenlerden değilim lakin illa tüketmem gerekiyorsa ayranı tercih edenlerdenim. En azından yoğurt türevi olan ayran ile mideme saygı, bağırsaklarıma dost davranıyorum. Yoğurdun bilahare yararlarından ilerleyen yazılarımda bahsedeceğim ancak ufak da olsa ifade etmem gerekirse 'bağışıklık sistemimizi destekleyen, vücudumuzdaki enfeksiyonla savaşan en savaşçı gıdalardandır.' Bunlar vücudumuzun askerleridir. Yeterince askere sahip olamazsak bedenimizi güçlü kılamayız.

Naçizane tavsiyemdir, askerlerimizden vazgeçmeyiniz efendim.

'-Gazlı içecek mi? Ben almayayım. Ayran varsa ayran rica edeyim.'

En derin muhabbetlerimle...

 

Derya KIRLI kimdir?

Gıda Mühendisi - Gıda Teknolojisi Öğretmeni

2012 yılında Ege Üniversitesi Mühendislik fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Kurumsal bir firmanın Kalite Departmanında yöneticilik yapmaktayım.Evliyim.Önemli olan; hayatı, olması gereken özende yaşayabilmek ve sevgiyi diri tutmaktır. Bilgi deryası sonsuzdur. Bilgiyle ve ilgiyle aşılmayacak sorun yoktur. Sevgiler...

İletişim : deryalacin@windowslive.com 

Top