Gıda İntoleransı

Gıda intoleransı nedir nasıl tedavi edilir, gıda intoleransının belirtileri nelerdir, gıda intoleransı neden olur neden olan gıdalar, gıda intoleransı testi

Gıda İntoleransı nedir?

Bu yazıda; gıda intoleransı nedir, nasıl anlaşılır ve tedavi edilir, gıda intoleransı neden olur belirtileri nelerdir, gıda intoleransına neden olan gıdalar hangileridir, gıda intolerans testi nasıl yapılır hakkında bilgiler yer almaktadır.

 

Gıda İntoleransı Nedir?

Bazı gıdaların içerisinde doğal olarak bulunan bazı maddelerin vücudumuza girdiklerinde sindirilememesi veya bağırsaklarda emilememesi nedeniyle vücudumuzda ortaya çıkan metabolik aksamaların yaşandığı durumlar gıda intoleransı olarak adlandırılır. Başka bir ifade ile bir gıdanın vücudumuzda sindirilememesi durumudur. Gıdaların vücudumuz tarafından sindirilememesinin en büyük nedeni vücutta bu gıdaların sindirilmesi için gerekli olan enzimlerin olmayışıdır.

 

Gıda alerjisi ile gıda intoleransı arasında ne fark vardır?

Gıda intoleransı vücudun bir gıda maddesini sindirme yeteneğinin olmamasıdır ve vücut eksiklerinin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Ölüm tehlikesi düşük olmakla birlikte çok rahatsız edici bir durumdur. Alerji ise bağışıklık sisteminin bir maddeye gösterdiği aşırı reaksiyondur ve zaman zaman ölümcül olabilir.

 

Gıda intoleransı neden olur, belirtileri nelerdir?

Gıdaların yapısında bulunan bazı maddeler vücudumuza girdiklerinde sindirim sistemi tarafından sindirilemez ya da bağırsaklarda emilemez ve vücutta metabolik aksamaların yaşanmasına neden olur. Vücudun bu gibi durumlarda göstermiş olduğu ters tepki rahatsızlıklara neden olur. En yaygın olarak bilinen gıda intoleransı türleri; gluten ve laktoz intoleransıdır. Genel olarak vücudumuzda meydana gelen kimyasal reaksiyonlar sırasında reaksiyonun kolayca gerçekleşmesi için yardımcı olan enzimlerin vücudumuzda olmaması sonucu meydana gelen bu hastalık; kalıtım, stres, ateşli hastalıklar, bağışıklık sistemi dengesizlikleri, dengesiz beslenme ve bazı gıdaların aşırı miktarlarda tüketilmesi gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

 

Gıda intoleransı nasıl tespit ve teşhis edilir?

Bu hassasiyet tipi vücudumuzda meydana geldiğinde hangi gıdadan ve gıdanın içerisinde bulunan hangi maddeden kaynaklığını tespit etmek çok zor bir durumdur. Hatta çoğu zaman gıda alerjisine benzer belirtiler gösterdiği için karıştırılmaktadır. Her hangi bir maddenin bir bireyin vücudunda meydanda getirdiği intolerans tepkimeleri ile başka bir bireyin vücudunda meydana getirdiği tepkimeleri farklı olabilir. Bu nedenle gıda intoleransına neyin sebep olduğunu detaylı bazı testler yapmadan tespit etmek kolay ve doğru değildir. Böyle bir hassasiyetiniz olduğunuzu düşünüyorsanız acilen doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz bazı sorulara sorarak ön teşhis yaptıktan sonra York, Pinner gibi intolerans testleri ile durumunuz hakkında tam teşhis koyacaktır.

 

Gıda İntoleransı türleri çeşitleri nelerdir?

En çok bilinen ve en yaygın tipi laktoz intoleransıdır. Laktoz hassasiyeti olan kişilerde sütteki laktoz şekerini sindirecek laktaz enzimi ya yetersizdir ya da hiç yoktur. Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan bir diğer tipi ise Gluten hassasiyetidir. Bilinen diğer gıda intoleransı tipleri fruktoz, alkol, bazı tip lifler ve mono sodyum glutamat (MSG), koruyucu (sülfit) gibi maddelere gösterilen hassasiyetlerdir.

 

Gıda intoleransı tahmin edilenden daha yaygın bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) rakamlarına göre dünya nüfusunun yarısı bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün 2006 yılında yayınlamış olduğu rapora göre dünya üzerinde 1 milyar kişide tanısı konmuş gıda intoleransı hastalığı vardır ve bu rakamın 2015'te 2,5 milyara ulaşacağı düşünülmektedir. Yapılan birçok bilimsel araştırma ve çalışma göstermektedir ki daha önceden sebebi bilinmeyen ve tedavisi olmayan birçok hastalığın temelinde da gıda intoleransı yatmaktadır. Şişmanlık, kilo verememe, migren, sindirim sisteminde şişkinlik ve gaz, barsaklarda problem, kronik yorgunluk, kabız, ishal, cilt problemleri (egzama, kaşıntı, deri dökülmesi, sivilce, sedef vb.), astım, romatizmal rahatsızlıklar, ağız içinde yaralar, uyku bozuklukları, depresyon, baş ağrısı, migren sürekli nezle, gibi birçok hastalığın neden gıda intoleransıdır.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top