Goji Berry Faydaları Neler? Goji Berry Kullanımı Nasıl Olmalı?

Goji berry faydaları neler, goji berry kullanım, goji berry zayıflatır mı, goji berry nasıl kullanılır tüketilir yenir, goji berry meyvesi kalorisi nedir

Goji Berry faydaları neler, Kullanımı nasıl olmalı?

Bu yazımızda; goji berry’nin faydaları nelerdir, goji berry kullanımı tüketimi nasıl olmalı, goji berry zararları yan etkileri neler, goji berry neye iyi gelir, goji berry ile zayıflamak mümkün mü, goji berry’nin kalorisi besin değerleri, goji berry meyvesi hakkında bilgiler yer almaktadır.

  

Goji Berry Hakkında Genel Bilgi

Goji berry; Kurt Üzümü, Goji Çileği, Goji Üzümü gibi isimlerle de bilinen kiraz ile kızılcık arasında bir lezzete sahip parlak turuncu-kırmızı renkte ve üzüm büyüklüğünde bir meyvedir. Bu meyveler temmuz ayından ekim ayına kadar olgunlaşır ve toplanır. Toplama sırasında meyvelere insan eli temas etmesi durumunda oksitlenip bozulacak kadar hassastır. Bu sebeple dallar sallanarak meyveler dökülür ve gölgede kurutulur. Ülkemizde de yetiştirilmeye başlanan bu bitki güneş alan her toprakta verimli olabilmektedir. Binlerce yıl öncesinden beri Güney Asya’da yetiştirilmekte olan Goji Berry meyvesi Solanaceae bitki familyasına aittir ve Lycium barbarum ve Lycium chinense adlı birbirine benzer iki türü bulunmaktadır.

Himalaya Goji Berry (Lycium barbarum) olarak bilinen ilk tür Tibet ve Moğolistan’a bağlı Himalaya bölgesinde yetiştirilmektedir. Bu türün meyveleri oldukça eski zamanlardan doğal kalan topraklarda, geleneksel gübre ve koruma yöntemleriyle kimyasallara maruz kalmadan yetiştirilmektedir ve gerçek “Süper Meyve” bu türdür.

Çin Goji Berry olarak adlandırılan (Lycium chinense) diğer tür ise Himalayalar dışında yaklaşık elli yıldır gübreli topraklarda yetiştirilen türdür. Gübreli topraklar çeşitli tarım ilaçları ve pestisitler içerdiği için bu tür o bizim bildiğimiz çok faydalı Goji Berry değildir. Bu nedenle bu meyveyi alırken mutlaka meyvenin türü nereden geldiği, nasıl yetiştirildiği mutlaka incelenmeli veya sorulmalıdır.

 

Goji Berry Besin Değerleri

Yaş ve kurutulmuş Goji Berry meyvesini besin değerleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

 

 Goji Berry'nin Besin Değerleri

 

Goji Berry’nin Sağlığa Faydaları

Goji berry yüzyıllar boyunca yetiştirildiği bölgelerde kolesterol, tansiyon, karaciğer, göz rahatsızlıkları, sedef, kronik karaciğer hastalıkları, bağışıklık sistemi, alerji gibi hastalıkların tedavisinde kullanılagelmiş bir meyvedir. İçerdiğinde bulunan maddelerin vücutta yarattığı etkileri nedeniyle mutluluk meyvesi olarak da adlandırılan Goji Berry’nin en bilinen faydaları şunlardır:

Kansere faydaları: Yüksek miktarda C vitamini içeren Goji Berry meyvesi güçlü bir antioksidandır.  Selenyum minerali de içeren bu meyve vücut hücrelerinin serbest radikallerin etkileriyle anormalleşmesini önleyerek geniş alanda kanserli hücre gelişimini ve tümörü önler.

Anti-Aging Etki: İçeriğinde bulunan yüksek orandaki antioksidan maddeler ve A vitamini özellikle cildin yaşlanmasını geciktirerek cilt sağlığını korur, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olarak yaşlanmayı geciktirir.

Diyabete Faydaları: Yapısında bulunan polisakkaritler sayesinde insülin hormonu ve şeker dengesini sağlamaktadır. Düşük glisemik indekse sahip olduğundan dolayı tüketildiğinde kan şekerini aniden yükseltmez. Alınan şekerin vücutta yağ olarak depolanmasını engelleyip enerji olarak kullanılmasına yardımcı olur.

Kas ve Kemik Sağlığına Faydaları: Yüksek miktarda, proteinlerin yapıtaşı olan 19 farklı amino asit, potasyum ve betain içeriği ile kasların yenilenmesinde ve büyümesinde oldukça etkilidir. Kalsiyum bakımından da zengin olan Goji Berry iskelet sistemi ve kaslar üzerinde olumlu etkisi vardır.

Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları: Goji Berry düzenli bir şekilde kullanıldığında yapısında bulunan β-sitosterol maddesikandaki kolesterol seviyesine etki ederek dengeli hale getirir ve kalp-damar sağlığına olumlu etkiler. İçeriğinde yer alan polisakkaritler de yüksek tansiyonu ve kan basıncında yaşanan ani inişleri ve çıkışları önleyici etki gösterir. Böylece kalp krizi, böbrek yetmezliği ve felç riski azalır. Bununla birlikte kanı serbest radikallerden (zararlı toksik bileşikler) temizleyerek kan değerlerini iyi seviyelere getirmektedir.

Göz Sağlığına Faydaları: İçeriğindeki yüksek A vitamini (β-karoten), zeaksantin, antioksidanlar ve mineraller göz sağlığı üzerinde muazzam bir olumlu etki gösterir. Bu olumlu etkilerin en önemlileri göz hücrelerinin yapısını güçlendirerek katarakt oluşumunu engellemek ve genel görüş bozukluklarını azaltmaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Yüksek C vitamini ve antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı, grip, solunum yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklardan korur ve kurtulmayı kolaylaştırır. Bronşitin hızlı iyileşmesini sağlayan Goji Berry astım krizlerinin hafifletilmesinde oldukça etkilidir.

Zayıflamaya Faydaları: Ülkemize ilk geldiği zamanlarda zayıflama ürünü olarak satılan bu meyve yüksek lif içeriği ve düşük glisemik indeks değeri ile gerçekten de zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Yapısındaki zengin aminoasitler ile vücudun yağ yakmasına da yardımcı olan bu meyve zayıflamak isteyenler için en doğal yardımcılardan biridir.

Ruh Sağlığına Faydaları: Goji Berry içeriğindeki yüksek bileşenler sayesinde stres, anksiyete, depresyon ve bunlardan başka oluşabilen psikolojik sorunları giderici bir besindir. Betain içeriği hafıza ve psikolojik rahatsızlıklara iyi gelmekte, Alzheimer’den korumaktadır. Düzenli kullanıldığında uyku problemlerini giderir ve uyku kalitesini artırır.

Goji Berry’nin Diğer Faydaları

 • Erkeklerde sperm kalitesini arttırdığı için kısırlık tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.
 • Erkeklerde ve kadınlarda cinsel gücü arttırıcı etki gösterir.
 • Antioksidan ve betain içeriği ile karaciğer sağlığını korur.
 • Yapısındaki solavetivone maddesi bu meyvenin antibakteriyel (bakteri çoğalmasını engelleyen) ve antifungal (mantarların çoğalmasını engelleyen) özellik göstermesini sağlar.
 • Yüksek lifli yapısı sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmekte ve en aza indirmektedir.

 

Goji Berry Sağlığa Zararları, Yan Etkileri

Sağlığımıza faydaları saymakla bitmeyen Goji Berry meyvesinin doğadaki her madde gibi bazı durumlarda yan etkileri ya da zarı olabilmektedir. Bu nedenle Goji Berry meyvesi tüketen kişiler aşağıdaki durumlara ve uyarılara mutlaka dikkat etmelidir. 

 • Goji Berry meyvesi, pıhtılaşmayı önleyici özellik gösteren Varfarin maddesi içermektedir. Bu nedenle diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar yolu hastalıkları ile ilgili ilaç kullanan kişiler bu meyveyi tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.
 • Düzenli ilaç kullanan kişiler, hamile ve emziren kadınlar tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.
 • Alerjik reaksiyonlara sebebiyet verme durumuna karşılık herhangi bir maddeye karşı alerjisi bulunan kişiler bu meyveyi dikkatli tüketmelidir.
 • Yüksek enerji sağladığı için yatmadan önce yenildiğinde uykusuzluğa, uyku bozukluğuna neden olabilir.
 • Aşırı miktarda tüketilmesi durumunda dikkat dağınıklığı, huzursuzluk, uykusuzluk, baş dönmesi, bulantı, sindirim bozuklukları ve bulanık görmeye neden olabilir.
 • Aminoasit içeriği yüksek olduğu için bu Goji üzümü tüketen kişiler su tüketimini de arttırması gerekir.

  

Goji Berry Kullanımı Nasıl Olmalı?

Goji Berry meyvesinden en iyi şekilde faydalanabilmek için her gün düzenli bir şekilde tüketmek gerekir. Günlük önerilen tüketim miktarı yaklaşık 20-30 gr (bir avuç) kurutulmuş Goji Berry üzümüdür Taze Goji Berry meyvesi için günlük kullanım miktarı en çok 50 gr olmalıdır.

Ülkemizde ve dünyada en çok kurutulmuş meyve olarak ve Goji Berry çayı yapılarak tüketilir. Meyvenin tek başına tüketilmesinin dışında salatalarda, granola ve tahıllı barlarında içinde, yoğurt ürünlerinde, öğütülmüş olarak, bazı yemeklere lezzet vermekte ve çorbalarda kullanılabilir. Bunlara ilaveten Goji Berry meyvesinin suyu, püresi ve konsantresi hazırlanabilir ve bu şekilde kullanılabilir.

 

Hazırlayan: Gıda Müh. Birgül Güneydaş

Kaynak: Faydalanılan Kaynaklar

UYARI: Bu sayfada yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için bu sayfada verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Yemek Kulübüm sorumlu değildir.
Top