Granola Bar Nedir Kalori Değeri ve Faydaları Nelerdir?

Granola bar nedir, granola kalori değeri, granola bar içinde neler var, granolanın faydaları nelerdir, zararı var mı, granola nasıl yapılır, granola tarifleri

Yemek Kulübüm bana "granola bar nedir?" diye sorunca bende granola gerçeğine parmak basmak istedim. Granola içinde ne var, kalorisi nedir, musliden farkı nedir, granolanın faydaları ve zararları nelerdir, granola nasıl yapılır vb herşeyi anlattım. Hatta tarif bile verdim. O zaman hemen yazıya konsantre olmanızı tavsiye ederim.

 

Granola aslında bir asırdır yapılan ve tüketilen bir ürün olmakla birlikte son yıllarda hayatımıza hızlıca giriş yapan ve genellikle bar şeklinde tüketilen önemli bir alternatif atıştırmalık çeşididir. Özellikle günlük yaşamımızın hızlanması ve kahvaltıya pek vakit ayıramıyor olmamız son yıllarda biraz daha ön plana çıkmasına ve tercih edilmesine neden oldu.

 

Granola Bar Nedir? Musliden Ne Farkı Vardır?

Tahıllar, kuruyemişler, kuru meyveler, yağlı tohumlar, bal, pekmez, süt ve yoğurt gibi malzemelerle hazırlanan, özellikle kahvaltı yapılamadığı zamanlarda kahvaltı yerine geçecek enerji ve besin öğelerini içeren sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Musli ile granola birbirinin kardeşi gibi iki üründür. Musli daha çok çiğ malzemeler ile hazırlanır. Granolada ise malzemeler fırın ya da tavada kavrulur. Bir diğer fark ise musli karışımı hazırlanırken şekerli gıdalar eklenmez.

Aslında şöyle söylersem daha iyi anlaşılacaktır; granola hazırlamak için musli kullanırız. Musliyi kavurursanız, meyve, bal, pekmez, süt yoğurt gibi lezzet arttırıcı gıdalar eklerseniz granola olur.

 

İçindekiler Nelerdir?

Granolanın kesin ve sabit bir reçetesi yoktur. İçerisine yukarıda saydığımız gıda gruplarında yer alan tüm gıda maddeleri eklenebilir. Örneğin; fındık, antep fıstığı, yer fıstığı, kaju, badem, ceviz, kabak çekirdeği içi, ay çekirdeği içi gibi kuruyemişler, kinoa, chia tohumu, keten tohumu, üzüm çekirdeği gibi tohumlar, kuru incir, kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı, hurma gibi kurutulmuş meyveler, mısır, pirinç, arpa, yulaf, çavdar, buğday gibi tahılların ezmeleri, akça ağaç şurubu, bal ve pekmez gibi tatlı besinleri kullanarak birbirinden nefis granola çeşitleri hazırlanabilir. Hatta istenirse zencefil, tarçın, zerdeçal gibi çeşitli baharatlar eklenerek lezzeti arttırılabilir. Bunların yanı sıra granola bar şeklinde değil de tabakta tüketilecekse; çeşitli meyveler, süt ve yoğurt ile servis edilebilir. Granola sağlıklı mı sorusunun cevabını burada net bir şekilde görebilirsiniz. Granola son derece sağlıklı bir atıştırmalık.

 

Granolanın Faydaları Zararları Nelerdir?

Vücudumuzun enerji ihtiyacının en yüksek olduğu öğün sabah kahvaltısıdır. Sabah kahvaltısında yeteri kadar enerji alamazsak vücudumuz gün boyunca halsiz ve yorgun olur, gün içerisinde; okulda derslerimize, işyerinde de işimize odaklanmamız için beynimiz yeteri kadar güçlü olamaz.

  • Granola’nın içeriğinde bulunan tüm besin maddeleri vücudumuz için gerekli olan enerji ihtiyacını, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayabilecek özelliktedirler. Kahvaltı ile almamız gereken enerji ihtiyacımız granola ile kolayca karşılayabiliriz.
  • Bitkisel protein bakımından oldukça zengindir. Vejetaryen beslenme modelini benimsemiş olan kişiler için harika bir protein kaynağıdır.
  • Granolanın içine koyduğumuz ana malzemelerin lif yapısı oldukça yüksektir. Bu nedenle günlük lif ihtiyacımızı karşılayabilmek için de önemli bir kaynaktır.
  • Lif içeriğinin yüksek olması kabızlığı azaltmaya ve engellemeye yardımcıdır. Lifli yiyecekler aynı zamanda kolon kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerinin önlenmesinde de önemli bir role sahiptir.
  • Lif içeriği ile barsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
  • Ceviz, fındık gibi kuru yemişlerin yapısında bulunan doymamış yağ asitleri kandaki kolesterol seviyesini dengeleyen özelliktedirler.
  • C vitamini içeren meyveler ile tüketildiğinde kuru yemiş ve tahıllardan gelen demir minerali başta olmak üzere birçok mineralin ve fitokimyasalların vücutta emilimi artar.
  • Granolayı özellikle çilek, frambuaz, yaban mersini gibi kırmızı meyveler ile hazırladığınızda bağışıklık sistemi için hastalık savar bir kalkan hazırlamış olursunuz. Güçlü antioksidan özelliği bağışıklık sistemine tam destek olacaktır.
  • Düzenli bir şekilde yeteri miktarda tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olur.

Granolayı özellikle sabah kahvaltılarında ya da ara öğünlerde tüketmenizi tavsiye ederim. Her öğünde tüketmek çok sağlıklı bir durum olmayacaktır. Yapımında kullanacağınız malzemelere göre elbette içerisinde bulunan vitamin, mineral, enerji değeri ve lif miktarı değişken olacaktır. Ancak genel olarak şunu söylemek mümkün; gün boyunca sadece granola tüketmek yüksek miktarda lif alımına neden olur. Bu durum zamanla kansızlık, kabızlık gibi problemlere neden olabilir. Her şey de olduğu gibi yeteri kadar yemek en büyük ilaçtır!

 

Granola Kalori Değeri

Granolanın kalorisi tamamen içerisine koyacağınız malzemelere bağlıdır. Standart bir tarifi olmadığı için kalorisi şudur demek mümkün değil.

 

Granola Yapımı: Granola Nasıl Yapılır?

Granola yaparken yukarıda saydığımız malzemelerin tamamını kullanabilmemiz mümkündür. Seçim tamamen size kalmış. Damak tadınıza göre kendi arzu ettiğiniz granola tarifini evinizde kendiniz de yapabilirsiniz. Granolayı yaparken fırında ya da tavada yapabilirsiniz. Bar şeklinde hazırlayacaksanız malzemeleri birbirine yapıştırmak için tereyağı, bal, pekmez ve akça ağaç şurubu kullanabilirsiniz. Aşağıdaki resimlere dokunarak birbirinden güzel granola tarifi hazırlayabilir, bu tariflerden esinlenerek kendi granolanızı yapabilirsiniz. Bende en kısa zamanda Yemek Kulübüm için bir granola tarifi hazırlayacağım.

Orman Meyveli Granola Tarifi

 Orman Meyveli Granola Tarifi

 

Granola Tarifi

Granola Tarifi

 

Aşkla ye, sağlıklı yaşa

Mithat Taş
Gıda Mühendisi
Sağlıklı Beslenme Koçu

@askinyemekhalleri

Top