Guatr Nedir?

Guatr nedir belirtileri nelerdir, guatr hastalığının nedenleri ve tedavisi nedir, guatr başlangıcı neden olur, guatr nasıl anlaşılır yan etkileri nelerdir.

Guatr Nedir?

Bu yazıda; guatr nedir belirtileri nelerdir, guatr hastalığının tedavisi nasıl olur, guatr nasıl başlar nasıl anlaşılır, tiroid hormonunun önemi, guatr tedavisi hakkında bilgiler yer almaktadır.

 

Guatr hastalığı tiroid bezinin anormal şekilde büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Guatr hastalığı ağrı ve acı veren bir hastalık değildir ancak aşırı büyüyen tiroid bezi yemek yerken yutkunmayı ve nefes almayı güçleştirir, çoğu zaman öksürüğe ve ses kısılmasına neden olur. Guatr hastalığının en yaygın nedeni ise vücutta iyot minerali eksikliği olmasıdır.

Tiroid bezi boynumuzda Adem elmasının hemen altında yer alan, kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid bezi vücudun normal işleyişinin devam etmesi ve metabolizma dengesinin sağlanması için tiroid hormonları üreten çok önemli bir bezdir. Bu nedenle hayati öneme sahiptir. İyot minerali tiroid bezi tarafından üretilen tiroid hormonlarının yapısında bulunduğu için iyot minerali eksikliğinde bu değerli hormonların üretimi de aksamaktadır. Tiroid bezi tiroid hormonları haricinde ayrıca kalsitonin hormonu da üretmektedir.

Tiroid hormonları vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılması gereken enerji kaynağına karar veren hormonlardır. Başka bir ifadeyle vücutta var olan yağ ve karbonhidratın kullanımına karar veren mekanizmadır. Tiroid hormonlarının az ya da çok salgılanması kilonun kontrol edilmesi için çok önemlidir. Bunların yanı sıra, vücut ısısının dengelenmesi, kalp atış hızının dengelenmesi, protein üretiminin dengelenmesi gibi birçok önemli metabolik olaylarda da görev alan çok önemli hormonlardır.

Guatr hastalığına neden olan faktörler şunlardır (Tiroid bezinin büyümesine neden olan faktörler);

  • Vücutta meydana gelen iyot eksikliği
  • Hipertiroid durumu (Graves hastalığı)
  • Hipotiroid durumu (Hashimoto hastalığı)
  • Gebelik (gebelik sırasında salgılanan HCG hormonu tarafından)
  • Tiroid bezinde gelişen nodüller
  • Tiroid bezi iltihabı
  • Tiriod kanseri

Hipertiroid durumunda yani tiroid hormonlarının fazla salgılanması durumunda vücutta belirgin bir zayıflama görülür. Zayıflama ile birlikte, aşırı sinirlilik durumu, kadınlarda adet döneminin kısa sürmesi, kalp hızında artış, kalp çarpıntısı, bağırsak hareketlerinde artış, halsizlik gibi belirtiler görülür.

Hipotiroid durumunda yani tiroid hormonlarının az salgılanması durumunda vücudun genel işleyişinde belirgin bir yavaşlama görülür. Bu yavaşlama ile beraber kabızlık, kilo artışı, yavaş hareket etme, üşüme, halsizlik, saç dökülmesi, kadınlarda adet döneminin ağrılı ve ağır olması, ciltte kuruluk gibi belirtiler görülür.

 

Guatr hastalığı çoğunlukla vücutta iyot eksikliğinde kaynaklanan bir hastalıktır. Ancak guatr hastalığına yalnızca iyot bakımından yetersiz beslenen kişiler yakalanmaz. Kadınlar, 40 yaşın üzerindeki kişiler, bağışıklık sistemine ciddi hasar veren hastalıklar yaşamış kişiler, gebe kadınlar, menopozdaki kadınlar, radyasyona maruz kalan kişiler guatr hastalığına yakalanma riski yüksek olan kişilerdir.

Yetişkin bir bireyin günlük iyot tüketimi kg ağırlığı başına 2 µg olmalıdır. Yani 80 kg ağırlığında bir bireyin günlük olarak 160 µg iyot alması gerekmektedir. İyot yetersizliği genel olarak günlük 50 µg ve altında iyot tüketiminin olduğu durumlarda gerçekleşir. Bu miktarın üzerindeki iyot tüketimlerinde genel olarak eksiklik yaşanmamaktadır ancak iyot mineralinin aşırı miktarda tüketilmesi de toksik etkiye neden olabilir. Günlük olarak 2 mg’a kadar alınan iyot vücutta tolere edilebilirken, 2 mg üzeri iyot alımları zehirlenmeye neden olabilir.

İyot minerali bakımından zengin olan, iyot içeren gıdalar; iyot ile zenginleştirilmiş gıdalar (tuzlar), süt ve süt ürünleri, her türlü deniz ürünü ve yumurtadır.

 

Yemek Kulübüm - İyot Minerali İçeriği En Yüksek Olan Gıdalar

  

 

Top