Hamilelikte yenmemesi gereken balıklar

Hamilelikte yenilmemesi gereken balıklar, hamileyken hangi balıklar ve deniz ürünleri yenmez, hamilelikte çinekop somon kalamar levrek palamut sazan balığı yenir mi

Hamilelikte yenmemesi gereken balıklar

Bu yazıda; hamilelikte yenmemesi gereken balıklar nelerdir, hamileyken hangi balıklar ve deniz ürünleri tüketilmemeli, hamilelikte hangi balıklar yenmez, hamilelikte çinekop somon kalamar levrek palamut sazan balığı yenir mi hakkında bilgiler yer almaktadır.

 

Bebeğin vücudunda ilk oluşmaya ve gelişmeye başlayan organlardan birisi beyindir. Bebeğin beyin gelişimine en çok katkı sağlayan besin öğelerinin başında da folik asit gelmektedir. Folik asit bakımından en zengin gıda maddeleri ise balıklardır. Bu nedenle hamilelik döneminde annenin bol bol balık tüketmesi önerilir. Ancak her balığın tüketilmesi aynı olumlu etkiye sahip değildir. 

Civa, kurşun, arsenik, kadmiyum, nikel gibi ağır metaller fabrika atıkları, kanalizasyon atıkları, kirli su kaynakları ve çevre kirliliği ile göllere ve denizlere taşınırlar. Bu maddeler zamanla deniz dibine çöker ve yüzyıllar boyunca yok olmadan burada kalabilirler. Özellikle kum üzerinde yani dipte yaşayan balıklar bu maddeleri vücutlarına alırlar ve bu balıkları yediğimizde bizde bu maddeleri vücudumuza almış oluruz.

Ağır metaller; beyin, sinir sistemi ve fetüsü doğrudan etkileyebilme özelliği olan çok tehlikeli toksik maddelerdir. Bu maddeler anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini doğrudan ve olumuz etkileyerek bilişsel ve motor becerilerinin, konuşma ve görme yeteneklerinin gelişimini olumsuz etkiler. Hamilelikte kesinlikle yenmemesi gereken balıklar ve deniz canlıları şunlardır;

 

Mezgit

Mezgit baılığı

 

Barbunya

Barbun Balığı

 

Kefal

Kefal Balığı

 

Kalkan

Kalkan Balığı

thecrookedbillet

 

Levrek

Levrek Balığı

nasılkolay

 

Lüfer, Çinekop

Lüfer Çinekop

balıkavcılığı

 

Sazan

Sazan Balığı

 

Kalamar

Kalamar

 

Midye ve diğer kabuklu deniz ürünleri

Midye ve kabuklu deniz ürünleri

 

Kabuklu deniz canlıları

Kabuklu deniz canlıları

 

Saymış olduğumuz bu balıkların haricinde kirli sularda avlanmış olduğunu bildiğiniz hiçbir deniz ürününü hamilelik döneminde tüketmemenizi tavsiye ederiz.

 

Peki hamileyken hangi balıkları güvenerek yiyebilirsiniz?

Sardalya, hamsi, somon, palamut, uskumru, ton balığı, alabalık yenilebilecek balıklardır.

Top