Balık takvimi, hangi ayda hangi balık yenir?

Hangi balık hangi ayda mevsimde yenir? Hangi mevsimde ayda hangi balık yenir? Hangi balık ne zaman yenir? Palamut Lüfer hamsi ne zaman çıkar ve daha lezzetli olur?

Balık takvimi, hangi ayda hangi balık yenir?

Bu yazımızda; balık takvimi, balık sezonu nedir, hangi mevsimde hangi balık yenir, hangi balık hangi ayda yenir, hangi balık ne zaman daha lezzetli olur, hangi ayda hangi balık yenir, balık mevsimi nedir sorularına cevap bulabilirsiniz.

 

Tüm dünya genelinde deniz balıkçılığında (kültür balıkçılığı haricinde) balıkların yumurtlama ve yavrulama dönemlerine göre belirli aylarda avlanma yasakları konulur. Av yasaklarının yanı sıra herhangi bir deniz balığını yılın 12 ayı yiyerek aynı lezzeti alabilmemiz de zaten mümkün değildir. Her balığın yumurtlama ve yavrulama dönemleri, göç durumları, deniz suyu sıcaklığı, iklim şartlarına göre lezzeti farklılık göstermektedir. Örneğin palamut yazın avlanıyor olsa, kışın yediğimiz palamuttan aldığımız lezzeti yazın yediğimiz palamuttan alamayız. Çünkü palamuta lezzet veren en önemli unsur palamutun kendi yağıdır. Palamutun yağlı olması için de soğuk görmesi gerekir. Soğuk gören palamut yağlanarak daha lezzetli bir hale gelir.

Ülkemizde 15 Nisan ve 31 Ağustos tarihleri arası genel av yasağı zamanıdır. Bu tarihler arasında tüm balık türlerinin avlanması yasaktır. Bu tarihler dışında kalan zaman diliminde ise balıkların cins ve türlerine bağlı olarak dönemsel avlanma yasakları da vardır. Av yasaklarının olduğu zaman dilimlerinde balıklar yumurtlama ve yavrulama dönemindedir. Balık türlerinin nesillerini devam ettirebilmesi için ve bizlerin de her yıl rahatça ve bolca balık yiyebilmemiz için av yasaklarına uyulması büyük önem taşımaktadır.

  

İşte ay ay balık yeme takvimi, hangi ayda hangi balık yenir?

Ocak

Ocak ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Akya, Barbunya, Çipura, Dil balığı, Dülger balığı, Fener balığı, Hamsi, İskorpit, İstavrit, İzmarit, Kalkan, Kalyoz, Kefal, Kılıç, Kupes, Lahoz, Levrek, Lipsoz, Lüfer, Mercan, Karadeniz Mezgit, Mırmır, Minekop, Orfoz, Orkinos, Palamut, Sarıkuyruk, Sinarit, Tekir, Tirsi, Tombik, Zargana.

Şubat

Şubat ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Akya, Barbunya, Çipura, Dil balığı, Dülger balığı, Hamsi, İskorpit, İstavrit, İzmarit, Kalkan, Kalyoz, Kefal, Kılıç, Kupes, Lahoz, Levrek, Lipsoz, Lüfer, Mercan, Mırmır, Minekop, Orfoz, Orkinos, Palamut, Sarıkuyruk, Sinarit, Tekir, Tirsi, Tombik.

Mart

Mart ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Barbunya, Çipura, Dülger balığı, Hamsi, İskorpit, İzmarit, Kalyoz, Kefal, Kılıç, Kupes, Lipsoz, Lüfer, Mırmır, Minekop, Orfoz, Orkinos, Palamut, Tekir, Tirsi, Tombik.

Nisan

Nisan ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Çipura, İskorpit, İzmarit, Kalyoz, Kefal, Kılıç, Kupes, Lipsoz, Mırmır, Minekop, Orfoz, Pisi.

Mayıs

Mayıs ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Çipura, Kalyoz, Karagöz, Kılıç, Pisi.

Haziran

Haziran ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Çipura, Gelincik, Karagöz, Levrek Karadeniz, Pisi.

Temmuz

Temmuz ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Çipura, Gelincik, Karagöz, Levrek Akdeniz, Levrek Karadeniz, Pisi, Uskumru.

Ağustos

Ağustos ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Akya, Çipura, Kalkan, Karagöz, Levrek Akdeniz, Levrek Karadeniz, Mırlan, Palamut, Pisi, Sinarit, Tirsi, Uskumru.

Eylül

Eylül ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Akya, Dülger, Kalkan, Karagöz, Levrek Akdeniz, Levrek Karadeniz, Lüfer, Mırlan, Minekop, Palamut, Pisi, Sinarit, Tekir, Tirsi, Tombik, Uskumru.

Ekim

Ekim ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Akya, Barbunya, Dülger, Fener balığı, İstavrit, İzmarit, Kalkan, Kalyoz, Karagöz, Kupes, Lahoz, Levrek Akdeniz, Levrek Karadeniz, Lüfer, Mırlan, Minekop, Mırmır, Palamut, Orfoz, Orkinos, Sinarit, Tekir, Tirsi, Tombik, Uskumru.

Kasım

Kasım ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Akya, Barbunya, Dülger, Fener balığı, Hamsi, İskorpit, İstavrit, İzmarit, Kalkan, Kalyoz, Kefal, Kılıç, Kupes, Lahoz, Levrek Akdeniz, Levrek Karadeniz, Lipsoz, Lüfer, Mercan, Mırlan, Minekop, Mırmır, Palamut, Orfoz, Orkinos, Sarı kuyruk, Sinarit, Tekir, Tirsi, Tombik, Uskumru.

Aralık

Aralık ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Akya, Barbunya, Dil balığı, Dülger balığı, Fener balığı, Hamsi, İskorpit, İstavrit, İzmarit, Kalkan, Kalyoz, Kefal, Kılıç, Kupes, Lahoz, Levrek Akdeniz, Lipsoz, Lüfer, Mercan, Karadeniz Mezgit, Mırmır, Minekop, Orfoz, Orkinos, Palamut, Sardalya, Sarıkuyruk, Sinarit, Tekir, Tirsi, Tombik.

 

Hatırlatma:  Bu yazımızla birlikte sizlere kolaylık olması açısından bir balık yeme takvimi hazırladık. Bu tablo ile hangi mevsimde hangi balık yenir daha kolay görebilirsiniz. 

 Balık Yeme Takvimi

Hazırlayan: Gıda Danışmanım

Top