Işık Berk - Herkes Bir Gün Avokado Yiyecek!

nedir bu avokado, avokado nerede yetişir, avokado neden popüler, avokado Türkiye de yetişiyor mu

Işık Berk - Gıda Mühendisi

Herkes Bir Gün Avokado Yiyecek!

Hakkında nasıl soyulur, nasıl yenir, olgunlaşmış olduğu nasıl anlaşılır gibi çokça yazılan çizilen ve hatta videoları çekilen bu meyve, kimimiz için artık mutfağının vazgeçilmezi iken kimimiz için hala gizemini koruyor ve adı geçtikçe ‘Nedir abi bu avokado?’ gibi cümleler havada uçuşuyor. Tüketenler ballandıra ballandıra anlatırken, henüz tadına bile bakmamış olanlar başlarını önlerine eğiyor.

 

Azteklerde ‘bereket meyvesi’ olarak adlandırılan, bazı kültürlerde de 'timsah meyvesi' olarak isimlendirilen bu meyve sakın gözünüzü korkutmasın. Çoktan korkmuş ve aranıza bir mesafe koymuşsanız eğer korkularınızla yüzleşin derim. Zira artık o da bizden biri. Kaçış yok. Birçoğumuzda uzak diyarlarda yetişip ülkemize getirilen gizemli bir meyve algısı olsa da aslında artık bizim topraklarımızda da yetiştiriliyor avokado.

 

Avokado neden bu kadar popüler?

Öncelikle vitamin ve mineral içeriği oldukça yüksek. 100 gram avokado tükettiğinizde, günlük tavsiye edilen miktarların çoğunu almış olursunuz.

Omega 3 yağ asidi oranı yüksek. Omega 3, kendi faydalarının yanı sıra, yağda çözünen vitaminlerin emilimini de artırıyor. Yani kendi besin değerlerine ek olarak diğer besinlerden de daha fazla yararlanmamızı sağlıyor.

Uzun süre tokluk hissi vererek kilo kontrolünde yardımcı oluyor.

Yapılan ön araştırmalara göre avokado tüketimi, toplam kolesterol seviyesini, trigliserit ve kötü kolesterol seviyelerini düşürmede ve iyi kolesterol seviyesini artırmada etkili.

Bazı kanser türlerinde avokadonun kanserli hücrelerin büyümesini engellediği de araştırmalarla ortaya konulmuş.

Kabızlığa karşı etkili olması, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmesi, antioksidan özelliği, gözlere ve cilde iyi gelmesi, bol lifli olması... Bu liste uzar gider.

Dengeli ve sağlıklı beslenenlerin gözdesi olmasına şaşmamak lazım.

Ancak şunu da belirtmek gerekir ki ‘ilacı zehirden ayıran dozudur’. Yani hiçbir gıdanın tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir.

Aslında söylemeye gerek yok ama sadece avokado tüketerek kanserden kurtulmak ya da istediğiniz kiloya ulaşmak gibi ütopik fikirlere kapılmamamız gerektiğini de unutmamak lazım.

  

Işık Berk kimdir?

Gıda Mühendisi, İş Güvenliği Uzmanı, Gıda Teknolojisi Öğretmeni

Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden 2010 yılında mezun oldum. İş hayatına Ankara’da başladım ve kurumsal firmalarda kalite ve üretim departmanlarında görev aldım. Şuan Samsun’da yaşıyorum. 

Top