Hormon Zehirlenmeleri

Hormon Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? Gıdalarda bulunan hormonlar kanser yapar mı? Hormon ve kanser ilişkisi nedir varmıdır? Kanser yapan hormonlar

Hormon Nedir? Hormon Zehirlenmeleri Nasıl Olur?

Hormonlar, tüm canlılarda metabolizmayı kontrol altında tutmak için vücut tarafından üretilen kimyasal maddelerdir. Hormonlar doğal olarak; amin, lipid, peptid ve steroid olmak üzere dört farklı yapıda olurlar. Peptid ve steroid yapıdaki hormonlar metabolizma içerisinde anabolizmada görev alan hormonlardır ve canlının büyümesini kontrol etmekle görevlidirler. Peptid ve steroid hormonlarının büyümeyi kontrol etmekten sorumlu olmaları nedeniyle bu hormonların hayvancılık sektöründe kullanımı yaygındır. Steroid hormonlar hayvanların kısa zaman içersinde kilo alması için uygulanan bir hormondur. Steroid hormonlar aynı zamanda vücut geliştirme sporu yapan sporcular tarafından da daha kısa sürede daha büyük kaslar elde etmek için kullanılan bir hormondur. Hormonu sporcular gibi doğrudan kullandığımızda vücudumuz kronik olarak çok tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Hayvanlarda bulunan hormonu tükettiğimizde de sağlığımız için olumsuz olacaktır ancak doğrudan almak kadar tehlikeli olmayacaktır. Sporcuların bu hormonu gıda takviyeleri yoluyla ya da enjekte halde almaları sonucunda kronik olarak (zaman içerisinde); 

  • Kalp kaslarında yıpranma, kalp krizi riski
  • Böbrek yetmezliği,
  • Karaciğer yetmezliği,
  • Deride renk değişiklikleri,
  • Psikolojik rahatsızlıklar,
  • Kadınlarda maskülen, erkeklerde feminen özelliklerin artması

gibi sonular ortaya çıkacaktır.

Hayvanlara aşılanan ya da yem ile verilen steroid hormonların vücudumuza yüksek miktarlarda girmesi sonucunda sporcularda görülen etkilerin tamamı bizde de görülecektir.

Steroid hormonlardan başka hayvancılık sektöründe aynı amaçla kullanılan bir diğer hormon stilbenlerdir. Stilbenler sentetik hormonlardır. Yapılan araştırmalar neticesinde insan ya da hayvan vücuduna girdiğinde östrojen hormonu gibi davranan bu hormon, kadınlarda vajina kanserine, hamile kadınlarda düşüklere, erkeklerde feminen özelliklerin artmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Bir başka sentetik hormon olan zeranol de stilbenler gibi östrojen etki gösteren ve hayvanlarda büyümeyi kontrol etmek için kullanılan bir hormondur.

Bugün ülkemizde ilgili yönetmeliklerle Steroid hormonların, Stilbenlerin ve Zeranol’ün gıda değeri olan hayvanlarda büyümeyi kontrol etmek amacıyla kullanımı tamamıyla yasaklanmıştır. Bu hormonların uygulandığı hayvanlar ancak ilaç kalıntı arınma süreleri sonunda kesime sevk edilmelidir. Yani kesimi yapılacak hayvanların vücutlarında bu hormonların kalıntısı olmamalıdır.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top