Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun Sağlığımıza faydaları zararları nelerdir? Ihlamur neye iyi gelir, neye faydası vardır? Ihlamur hangi hastalığa iyi gelir, Soğuk algınlığı için ne içmeli.

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda; Ihlamur nedir, ıhlamur çayının sağlığa faydaları, ıhlamur çayı nasıl hazırlanır nasıl tüketilmeli, ıhlamur çayının sağlığa zararları yan etkileri ve ıhlamur hakkında bilgi konu başlıklarını bulabilirsiniz.

 Yemek Kulübüm - Ihlamur Çayının Faydaları nelerdir

Ihlamur Nedir, Ihlamur Hakkında Bilgi

Ihlamur, Ihlamurgiller (Tiliaceae) familyasına ait Tilia cinsi ağaçlara verilen isimdir. Ihlamur, mayıs ayının sonlarına doğru çiçek açmaya başlayan ve çiçeklerini ağustos ayının ortalarına kadar koruyan, yapraklarının uzunluğu 10 cm’ye kadar ulaşabilen, yetşitiği bölgeye, iklim şartlarına ve türüne  göre boyu 50 metreye kadar uzayabilen bir ağaç cinsidir. Ihlamur ağacının insan sağlığı için en yararlı kısmı beyazdan sarıya kadar renklerde olabilen çiçekleridir. Yaygın olarak yetişen ve en çok bilinen bazı türleri; Amerikan ıhlamuru, Çin ıhlamuru, Kore ıhlamuru, Japon ıhlamuru, Mançurya ıhlamuru, Moğolistan ıhlamuru, Ağlayan ıhlamur, Gümüşi ıhlamur’dur. Ihlamur ağacı bahçelerde yetiştirildiği gibi doğal olarak doğada kendiliğinden de yetişebilmektedir. Pek çok iklim türünde yetişebilen bir ağaç olmakla bereber soğuk ve sert iklimi daha çok sevmektedir.

Ihlamur ağacının Antik Yunan döneminden itibaren; gölgesinden faydalanmak amacıyla, çiçeğinden gıda olarak faydalanmak amacıyla, kerestesinden faydalanmak amacıyla yetiştirildiği bilinmektedir. En çok ilgi gördüğü ve el üstünde tutulmaya başlandığı dönem Orta Çağ Avrupası’dır. Çiçeklerinin çok güzel bir koku yayması ve geniş ve serin bir gölgesinin olması bu ağacın yetiştirilmesinde cezbedici özellikleri olmuştur. Tarih boyunca öksürük ve boğaz ağrılarını gidermek, ateş düşürmek, hazımsızlığı gidermek, idrar söktürmek ve balgam söktürmek için geleneksel tıp alanında sıklıkla kullanılagelmiştir.

  

Ihlamur Çayının Sağlığa Faydaları

Ihlamur Antik Yunan döneminden itibaren çeşitli hastalıkların tedavisinde ve rahatsızlıkların önlenmesinde kullanılagemiş bir bitkidir. Sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır.

  

Bağışıklık Sistemi : Ihlamur yapısında bulunan antioksidan ve antimikrobiyal maddeler bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkili ve yardımcıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski düşer ve vücut birçok hastalığa karşı direnç kazanmış olur.

Solunum Yolu Hastalıkları (Soğuk Algınlığı, Bronşit, Astım) : Özellikle kış aylarında yaygınlaşan grip, nezle ve soğukalgınlığı rahatsızlıklarının önlenmesinde ve bu hastalıkların daha hızlı atlatılmasında çay şeklinde tüketimi oldukça yaygındır. Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıkların tedavisinde ya da önlenmesinde kullanılacağı zaman C vitamini içeren gıdalar ve bal ile birlikte tüketilmesi ıhlamurun etkisini arttırmaktadır. Genel olarak tüm solunum yolu hastalıkları için kullanılabilecek etkili ve doğal bir ilaçtır. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar nedeniyle bronşit hastalığı da ortaya çıkabilir. Bronşit hastalığının önüne geçilmesinde de oldukça etkilidir. Solunum yolları için etkili olan ıhlamur çayı nefes almayı kolaylaştırırken astım hastalığının etkilerini da azaltmakta oldukça etkilidir. Solunum yollarında enfeksiyon ve iltihaba neden olan bakterilerin inhibe edilmesinde aktif görev alarak kış aylarında solunum yollu hastalıkların neden olduğu öksürük ve boğaz ağrısının azaltılmasına ve kısa sürede atlatılmasına yardımcı olur. Terlemeye yardımcı olarak hastalığa neden olan bakteri ve virüslerin ter yolu ile vücuttan atılmasına da yardımcı olur.

Sinir Sistemi Sağlığı : Ihlamur çayı da aynı papatya çayı gibi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etki gösterir. Ancak papatya çayı gibi etkili ve hızlı değildir. Akşamları kendinizi hafif yorgun ve stresli hissettiğiniz anlarda ıhlamur çayı içmek sakinleşmeye ve stresimizi azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak akşamları özellikle yatmaya yakın saatlerde fazla içilirse uykusuzluğu neden olma ihtimali de bulunmaktadır.

Cilt Sağlığı : İçerisinde bulunan antibakteriyel ve antioksidan maddeler sayesinde cildin temizlenmesine, deri hücrelerinin güçlenmesine, cilt üzerindeki lekelerin azaltılmasına ve yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. Yüzde ve göz etrafında yer alan kırışıkların azaltılmasına yardımcı olurken, cildin temizlenmesinde de oldukça faydalı bir işlev görür. Bu özelliği ile ıhlamur çayını soğutarak bir pamuk yardımıyla yüzünüze rahatlıkla sürebilirsiniz.

Ihlamurun Diğer Faydaları : Ihlamur, özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip ve nezle durumlarında tükettiğimiz bir çaydır. Üst solumum yolu hastalıkları haricinde başka hastalıklar ve rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Bu hastalık ve rahatsızıklardan bazıları şunlardır;

- Ihlamur çayı ile yıkanan saçlar daha parlak, daha canlı ve daha güçlü bir görünüm kazanır,

- Damar sertliğinin önlenmesine yardımcıdır,

- Düşük ve orta dereceli hipertansiyon rahatsızlıklarında tansiyonun normal seviyesine inmesine yardımcı olur,

- Hazmı kolaylaştırır, midenin daha az yorulmasına yardımcı olur,

- Hafif migren ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur,

- Vücuda antioksidan desteği sağlar,

- Karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olur,

- Diyet yapan kişilerin zayıflamasında yardımcıdır.

- Balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır,

 

Ihlamur Çayının Sağlığa Zararları - Yan Etkileri

Doğada yer alan tüm gıdalar ve maddeler insan sağlığı için faydalı olsalar bile fazla tüketildiği zaman insan sağlığı için zararlı bir maddeye dönüşebilirler. Vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu su bile aşırı tüketildiğinde ölüme neden olabilir. Her maddenin tesir ettiği bir miktar vardır ve bu miktar aşılmamalıdır. Ihlamur da böyledir. Birçok faydası olan ıhlamur çayı aşırı miktarda tüketildiği durumlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalarda ıhlamur tüketimine bağlı olarak doğrudan bir zarar tespit edilmemiştir ancak yine de tüketimine dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır:

- Sağlıklı bireyler günde 8 bardaktan fazla ıhlamur içmemelidir ve mümkünse arka arkaya değil, uzun zaman aralıkları ile içilmelidir.

- Yüksek tansiyonu olan kişiler doktoruna danışmadan ıhlamur tüketmemelidir.

- Hamile ve emziren kadınlar doktoruna danışmadan ıhlamur tüketmemelidir.

- Herhangi bir hastalık nedeniyle ilaç kullanan kişiler doktoruna danışmadan ıhlamur tüketmemelidir.

- Akşamları yatmaya yakın saatlerde ıhlamur tüketimi fazla olursa uykusuzluğa neden olabilir,

- Ihlamur tüketimi her gün içilmek istendiği durumlarda 2-3 haftadan daha uzun süreli tüketilmemelidir. 2-3 haftalık tüketimden sonra en az iki hafta tüketimine ara verilmelidir.

  

Ihlamur Çayı Nasıl Tüketilmeli?

Ihlamur çayı hazırlarken, bir çay bardağı için bir çay kaşığı kurutulmuş ıhlamur çiçeği kullanmak yeterlidir. Çayı hazırlarken ıhlamur çiçeklerini kaynamış su üzerine atın ve 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Su içerisine ıhlamur çiçeklerini koyup suyu kaynatırsanız, elde etmek istediğiniz fayda azalacaktır. Ihlamur çayını C vitamini içeren meyveler ve gıdalarla birlikte tüketmek etkisini arttırıp daha fazla fayda elde etmenizi sağlar.

Ihlamuru cilt sağlığı için kullanmak isteğiniz durumlarda; ıhlamur çayını hazırladıktan sonra bir pamuk yardımıyla cildinize sürebileceğiniz gibi, ıhlamur çayı hazırlamak için kullandığınız çiçeklerini oda sıcaklığına soğutup cildinizin üzerine koyarak da bekletebilirsiniz.

 

Ihlamur Çayı tarifleri

  

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir, size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Yemek Kulübüm sorumlu değildir.
 
 

KAYNAKLAR

Bu yazıyı hazırlarken faydalandığımız kaynakları öğrenmek için "FAYDALANILAN KAYNAKLAR" bölümümüze göz atabilirsiniz.

Top