İlkbahar mevsimi meyveleri sebzeleri nelerdir

İlkbahar mevsimi meyve sebze tablosu takvimi, ilkbahar mevsiminde hangi meyve sebze yenir, sebze meyve mevsimleri, ilkbahar mevsimi bütün meyveler sebzeler listesi

İlkbahar meyveleri sebzeleri nelerdir

Sağlığımızın devamlılığı için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinde aydan aya mevsimden mevsime değişiklik olmaz. Sağlıklı bir vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğesi miktarları çok değişken değildir. Fakat her zaman aynı gıdaları tüketmemiz de doğru değildir. Bu nedenle her bir besin öğesini farklı gıda maddelerinden tedarik etmek çok önemlidir. Doğa da her zaman aynı gıdaları bize vermez. Değişen hava koşulları ile bizlere farklı meyve ve sebzeler yetiştirme imkanı vererek farklı gıdalar tüketmemize olanak sağlar. İlkbahar mevsiminde yetişen ve yenilen bütün meyveler sebzeler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini temin etmemizi sağlar. Bu yüzden tüm meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek sağlığımızı korumamız ve dengeli beslenmemiz için bize yeterli gelecektir.

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başladığı ilkbahar aylarında canlanan tabiatın yarattığı etki ile alerjik reaksiyonlar görülmeye başlar. Vücudumuzu bu alerjik reaksiyonlardan korumak ve buna uygun olarak beslenmek gerekir. Özellikle organik meyve sebze tüketmemiz durumunda vücudumuzun bu ihtiyacını kolayca karşılayabilir, hastalıklara karşı vücut direncimizi arttırmış oluruz.

İşte, “hangi mevsimde hangi meyve sebze yenir ya da ilkbahar mevsiminde hangi meyve sebze yenir” diye merak edenler için hazırlamış olduğumuz mevsimlik sebze meyve listesi:

 

Mart Ayı Meyveleri

Mart Meyveleri

Portakal, elma, limon, mandalina, yerli muz, kivi, greyfurt, çilek.

 

Mart Ayı Sebzeleri

Mart Sebzeleri

Enginar, pancar, kuşkonmaz, fındık turp, maydanoz, ıspanak, kereviz havuç, limon, taze fesleğen, taze nane, kuşkonmaz, turp, brokoli, marul, roka, taze biberiye, tere, karnabahar, pırasa, taze sarımsak, taze soğan.

 

Nisan Ayı Meyveleri

Nisan Meyveleri

Çağla, can erik, çilek.

 

Nisan Ayı Sebzeleri

Nisan Sebzeleri

Kuşkonmaz, enginar, taze bakla, havuç, roka, taze sarımsak, taze biberiye, taze nane, maydanoz, tere, taze kekik, pancar, taze soğan, bakla, pırasa.

 

Mayıs Ayı Meyveleri

Mayıs Meyveleri

Can erik, papaz erik, Malta eriği, çilek.

 

Mayıs Ayı Sebzeleri

Mayıs Sebzeleri
Enginar, kuşkonmaz, taze bakla, bezelye, semizotu, barbunya, asma yaprağı, madımak otu, domates, ebegümeci, arpacık soğan, marul, roka, taze soğan, sarımsak, taze biberiye, deniz börülcesi, taze nane, ısırgan otu, Arap saçı otu, Hindiba, Çiriş otu.

 

Hangi mevsimde hangi meyve sebze yenir, ilkbahar mevsiminde hangi meyve sebze yenir listemiz ile her mevsim sağlıklı beslenin.

Top