İyot (I) Minerali

İyot minerali nedir, faydaları nelerdir? İyot minerali hangi gıdalarda besinlerde bulunur, İyot minerali görevi ve önemi nedir? Eksikliğinde görülen hastalıklar.

İyot (İ) Minerali

Yetişkin bir bireyin vücudunda ortalama 10 mg İyot minerali bulunmaktadır. Vücutta bulunan iyotun yaklaşık %75’i tiroid bezinde bulunur. İyot minerali tiroid hormonunun çalışması için hayati derece önemli bir mineraldir. Tiroid hormonu metabolizmanın düzenlenmesinde ve bireyin gelişmesi ve büyümesinde çok önemli görevleri bulunmaktadır. Yetişkin bireyin günlük iyot tüketimi bir kg vücut ağırlığı başına 2 µg olmalıdır. Yani 80 kg ağırlığında bir bireyin günlük olarak 160 µg iyot alması gerekmektedir. İyot yetersizliği neticesinde bireylerde guatr hastalığı oluşur. Bunun yanı sıra iyot eksikliği nedeniyle “kretenizm” hastalığı da ortaya çıkmaktadır. Kretenizm hastalığı iyot minerali bakımından yetersiz beslenen gebe kadınların bebeklerinde görülen, mental geriliğe neden olan bir hastalıktır. İyot yetersizliği genel olarak günlük 50 µg iyot tüketiminin olduğu durumlarda gerçekleşir. Bu miktarın üzerindeki iyot tüketimlerinde genel olarak eksiklik yaşanmamaktadır. İyot mineralinin aşırı miktarda tüketilmesi toksik etkiye neden olabilir. Günlük olarak 2 mg’a kadar alınan iyot vücutta tolere edilebilirken, 2 mg üzeri iyot alımları zehirlenmeye neden olabilir.

İyot minerali bakımından zengin olan gıdalar; iyot ile zenginleştirilmiş gıdalar (tuzlar), süt ve süt ürünleri, her türlü deniz ürünü ve yumurtadır.

İyot İçeriği En Yüksek Olan 18 Gıda Maddesini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 

İyot minerali en çok hangi gıdalarda var

Top