K Vitamini

K vitamini nedir, faydaları nelerdir? K vitamini nelerde bulunur, ne işe yarar? K vitamini nelere iyi gelir, eksikliği belirtileri neler? En çok hangi gıdalarda var.

K Vitamini

K vitamini vücudumuz için hayati öneme sahip olan kanın pıhtılaşmasında görevli Protrombinin yapısını oluşturan bir vitamindir. K vitamini eksikliğinde kanın pıhtılaşma süresi uzar ve kanama artar. K vitamini gıdalarının depolanması sırasında ortam şartlarına oldukça dayanıklı bir vitamindir. K vitamini oksijen, ısı ve ışığa karşı oldukça dayanıklıdır. Bu sebeple gıdalarda K vitamini kaybı kolayca yaşanmaz. K vitamini eksikliği insanlarda genellikle rastlanan bir durum değildir. Ancak, safra kesesi problemleri, karaciğer rahatsızlıkları, barsaklarda yağ emilim bozuklukları yaşayan kişilerde, fazla miktarda antibiyotik kullanan kişilerde, barsaklarda yaşayan bakteri florasında ciddi kayıp yaşayan kişilerde K vitamini eksikliği yaşanması ihtimali çok yüksektir.

K vitamini hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunabilir. K vitamininin en çok bulunduğu gıdalar ıspanak, dana ve kuzu karaciğeridir. Bu gıdaların dışında; lahana, bezelye, buğday, yeşil yapraklı sebzeler (kıvırcık, roka, pazı vb.) kuru baklagiller, kahve çekirdeği, çay yaprağında farklı miktarlarda bulunabilir.

K Vitamini İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini Tablo 5 – 12’de görebilirsiniz.

 

K vitamini en çok hangi gıdalarda var

Top