Kadmiyum Zehirlenmesi

Kadmiyum Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? Kadmiyum kansere neden olur mu? Kansere neden olan ağır metaller nelerdir? Gıdalarda kanser yapan maddeler.

Kadmiyum Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Kadmiyumun doğada doğal olarak element halde bulunma oranı düşük olan bir maddedir. Doğada daha çok bileşik halde bulunur. Element olarak bulunduğu kaynaklar doğadaki kirli suların oluşturduğu bataklıklardır. Günlük hayatımızda kullandığımız birçok ekipman ve eşyada kadmiyum bulunmaktadır; elektrikli fırınlar, buzdolapları, piller, tesisat boruları, boyalar, plastikler, emaye tencere ve kaplar, tekstil ürünleri vb..

Kadmiyum kirli havadan, kirli sulardan ve topraklardan gıdalara, gıdalarla da vücudumuza girer. Endüstriyel atıklarla kirlenmiş sularda yaşayan balık ve deniz ürünlerinin tüketilmesiyle de vücudumuza girebilir. Asit oranı yüksek olan gıdaların (limonata, şerbet, meyve salataları, salça, domates püresi vb.) kadmiyum oranı yüksek kaplarda bekletilmesi sonucu bu zehirli kimyasal madde bu gıdalara geçerek vücudumuza girebilir. Yüksek miktarlarda ve uzun süre vücudumuza giren kadmiyum karaciğer ve böbreklerimizde birikir. Karaciğer ve böbreklerimizde biriken bu zehirli madde böbrek ve karaciğerimizde büyük hasarlar oluşturmasının yanı sıra hipertansiyon, metabolizma bozuklukları ve kemiklerde tahribata neden olur. Yapılan son araştırmalarda kadmiyumun anemi, hipertansiyon ve testislerde tahribata neden olan kanserojen bir madde olduğu kanısına varılmıştır.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top