Kahvaltı Masası Kahvaltı Sofrası Nasıl Olmalı

Kahvaltı masası nasıl hazırlanır, kahvaltı masası düzeni nasıl olur, kahvaltı masası sunumu, kahvaltı masası hazırlama teknikleri örnekleri, evde kahvaltı sofrası.

Kahvaltı Masası Sofrası Nasıl Olmalı

Bu yazıda; kahvaltı sofrası nasıl hazırlanır, kahvaltı masa servis düzeni nasıl olmalı hakkında bilgiler yer almaktadır.

 

Kahvaltı kelimesinin anlamı

Kahvenin Osmanlı topraklarına gelmesiyle birlikte sabah yemeklerinden sonra yavaş yavaş bir kahve içme kültürü oluşmaya başlamıştır. Bu kültür öyle bir yayılmış ve oturmuştur ki sırf kahve içebilmek için karın doyurulmaya başlanmış ve zamanla kahveden önce yenilen sabah yemeği için Kahve Altı tabiri oluşmuştur. Kahve altı tabiri de zamanla kahvaltı olarak isimlendirilmeye başlanmış ve dilimize yerleşmiştir.

 

Kahvaltı bizler için en önemli öğünlerin başında gelmektedir. Hatırı sayılır derecede güzel ve özel bir kahvaltı kültürümüz olduğu da tüm dünya tarafından bilinir. Ülkemize ve kültürümüze özgü peynir çeşitleri, omlet çeşitleri, reçeller ve daha neler neler. Özellikle de pazar sabahları aile ile vakit geçirilen sofralar bizler için vazgeçilmezdir. Bazen de hanımların komşularını davet edip çay eşliğinde doyum olmayan sohbetler için hazırlanan kahvaltı sofraları vardır ki aslında bir sofradan çok daha fazlasıdır. Bizim için bu kadar özel olan bir öğünün sofrası ve sunumu da elbette güzel olmalıdır. Kahvaltı masası sunumu her ev hanımının zevkine göre ya da menüde yer alan yiyeceklere göre farklılık gösterse de asıl önemli olan misafire ne ikram edildiğidir. Konu komşu eş dost için çatal bıçak nerde durmuş pek önemli değildir. Onlar için önemli olan temizlik ve ikramdır.

 

Aşağıdaki resimde otel, restoran gibi hizmet yerlerinde uygulanan ve uluslararası bir kural haline gelen kahvaltı masası servis düzenini görebilirsiniz. Buna göre; tabağın hemen sağında bıçak, bıçağın sağında da kaşık yer alır. Tabağında solunda çatal, çatalında solunda peçete yer alır. Meyve suyu bardağı tabağın üst tarafında çok hafif sağında, kahve ya da çay fincanı da kaşık çatalın üst tarafında yer alır.

 

Aşağıdaki resimlerde farklı kahvaltı masası sunumu örneklerini görebilirsiniz.

 

Kahvaltı Sofrası Masası Düzeni nasıl olur

  

Top