Kalsiyum (Ca) Minerali

Kalsiyum minerali nedir, özellikleri nelerdir? Kalsiyumun mineralinin faydaları nelerdir? Kalsiyum hangi gıdalarda bulunur, Kalsiyumun görevi ve önemi nedir?

Kalsiyum (Ca) Minerali

Yetişkin bir bireyin vücudunda ortalama 1.200-1.500 gram civarında Kalsiyum bulunmaktadır. Kalsiyum vücudumuzda en yüksek miktarda bulunan mineral maddedir. Vücutta bulunan kalsiyumun %99’u iskelet sisteminde yani kemiklerde geri kalan %1’lik kısım ise hücrelerde, sinir sisteminde ve vücut sıvılarında bulunur. Kalsiyumun iskelet dışı fonksiyonları; sinirlerin vücutta iletimi, kanın pıhtılaşması, vücudun elektrolit dengesi ve hücrenin geçirgenliğidir. Bu işlemlerin vücutta devamı için kalsiyum çok önemli görevlerde yer alır. Bunun haricinde kalsiyumun vücuttaki en önemli görevi kemik ve dişlerin gelişimini sağlamak ve sağlığını korumaktır. Bireyin kalsiyum ihtiyacı yaş, cinsiyet, gebelik, hastalık gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. En çok kalsiyum gereksinimi duyulan evre kadınlarda gebelik ve emzirme dönemidir. Kalsiyumun barsaklarda emilimi vücutta bulunan D vitamini ve fosfor miktarı ile doğru orantılıdır. Vücutta yeteri kadar D vitamini yoksa, gıdalarla vücuda alınan kalsiyumun büyük bölümü barsaklarda emilemez ve idrarla dışarı atılır.

En önemli kalsiyum kaynağı gıdalar; süt ve süt ürünleri, patates, yumurta, pekmez, susam, keçiboynuzu, badem fındık, fıstık ve diğer kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kurutulmuş meyvelerdir.

Tükettiğimiz gıdalarda kalsiyumun vücudumuza yararını ve emilimini azaltan gıdaları azaltmamız kalsiyumdan en yüksek derecede faydalanmamızı ve raşitizm ve osteoporoz gibi hastalıklara yakalanma riskimizi azaltır. Kahvenin içerisinde bulunan kafein ve çayda bulunan tanen vücutta kalsiyum emilimini azalttığı için çay ve kahve tüketiminin azaltılması gerekir.

Kalsiyum İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 

Kalsiyum minerali en çok hangi gıdalarda var

Top