Kırmızı Et ve Et Ürünleri Zehirlenmesi

Kırmızı et zehirlenmesinin belirtileri nelerdir? Kırmızı et zehirlenmesi nasıl olur? Et zehirlenmesinde ne yapılmalı? Et zehirlenmesine neden olan bakteriler.

Kırmızı Et ve Et ürünleri Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Et ve et ürünleri yüksek protein içerikleri nedeniyle bakterilerin en sevdiği gıda maddelerinin başında gelirler. Et ve et ürünlerinde var olan yüksek protein, yüksek su miktarı bakteriler için en uygun gıda maddesi olmasına neden olur. Et ve et ürünlerine bakteri bulaşmasının engellenmesi için tavuk, dana, kuzu, hindi vb. hayvanların kesiminden itibaren depolanması, satışı, hazırlanması ve tüketimine kadar her aşamada çapraz bulaşmanın önüne geçilmelidir. Çapraz bulaşmanın önüne geçilerek soğuk zincir kırılmadan soğukta saklanan et ve et ürünlerinde bakteri gelişimi ve çoğalması çok az miktarda olacaktır. Et ve et ürünleri çok iyi bir şekilde soğukta saklanmış olsalar bile bu gıdaların üzerlerinde az miktarda da olsa bakteri her zaman var olacaktır. Var olan bu bakterileri yok etmek için ete çok iyi ısıl işlem uygulanmalıdır. Et ve et ürünlerinin pişirilmesi sırasında tüm bakterilerin yok olduğundan emin olabilmemiz için gıdanın merkez sıcaklığının en az 75oC olması gerekmektedir. Merkezi sıcaklığı 75oC olan gıda maddesinin şekli ne olursa olsun diğer bölgelerinde ki sıcaklıklar daha yüksek olacaktır.

Et ve et ürünlerinde gıda zehirlenmesine neden olan en önemli bakteriler şunlardır;

Salmonella spp., Clostridium perfringens, Staphylococcus aureus, Campylabacter jejuni, Yersinia enterocolitica,, Listeria monocytogenes, Brucella spp. ve Escherichia coli’ dir.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top