Kış meyveleri sebzeleri nelerdir

Kış mevsimi meyve sebze tablosu takvimi, kış mevsiminde hangi meyve sebze yenir, sebze meyve mevsimleri, kış mevsimi bütün meyveler sebzeler listesi

Kış meyveleri sebzeleri nelerdir

Sağlığımızın devamlılığı için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinde aydan aya mevsimden mevsime değişiklik olmaz. Sağlıklı bir vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğesi miktarları çok değişken değildir. Fakat her zaman aynı gıdaları tüketmemiz de doğru değildir. Bu nedenle her bir besin öğesini farklı gıda maddelerinden tedarik etmek çok önemlidir. Doğa da her zaman aynı gıdaları bize vermez. Değişen hava koşulları ile bizlere farklı meyve ve sebzeler yetiştirme imkanı vererek farklı gıdalar tüketmemize olanak sağlar. Başka bir ifadeyle kışın yetişen ve yenilen bütün meyveler sebzeler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini temin etmemizi sağlar. Bu yüzden tüm meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek sağlığımızı korumamız ve dengeli beslenmemiz için bize yeterli gelecektir.

Havanın soğuk olduğu kış mevsiminde vücudumuz en çok C vitaminine ve antioksidan maddelere ihtiyaç duyar. Özellikle organik meyve sebze tüketmemiz durumunda vücudumuzun bu ihtiyacını kolayca karşılayabilir, hastalıklara karşı vücut direncimizi arttırmış oluruz.

 

İşte, “hangi mevsimde hangi meyve sebze yenir, kış mevsiminde hangi meyve sebze yenir” merak edenler için hazırlamış olduğumuz mevsimlik meyve sebze listesi:

 

Aralık Ayı Meyveleri 

Aralık Meyveleri

Elma, portakal, mandalina, ayva, nar, greyfurt, muz, Trabzon hurması, kivi, kestane, limon, Deveci armut, Ankara Armut, muz, kivi, muşmula.

 

Aralık Ayı Sebzeleri 

Aralık Sebzeleri

Kara lahana, havuç, karnabahar, bal kabağı, ıspanak, yer elması, Brüksel lahanası, pazı, kereviz, pırasa, brokoli, beyaz lahana, kırmızı lahana, siyah turp, kırmızı turp, beyaz turp, Japon turp, havuç, şalgam, pancar, marul, roka, biberiye, soğan, nane, maydanoz, tere.

 

Ocak Ayı Meyveleri 

Ocak Meyveleri

Elma, muz, portakal, mandalina, ayva, nar, greyfurt, kestane, Deveci armut, Ankara armut, limon, yerli muz, kestane.

 

 Ocak Ayı Sebzeleri

Ocak Sebzeleri

Brüksel lahanası, pazı, kereviz, havuç, karnabahar, pırasa, pancar, ıspanak, siyah turp, kırmızı turp, brokoli, kabak, beyaz lahana, kırmızı lahana, şalgam, pancar, marul, roka, soğan, nane, maydanoz, tere, bal kabağı.

  

 Şubat Ayı Meyveleri

Şubat Meyveleri

Elma, muz, portakal, mandalina, ayva, nar, greyfurt, kestane, Deveci armut, Ankara armut, limon, yerli muz, kestane.

 

  Şubat Ayı Sebzeleri

Şubat Sebzeleri

Hindibağ, Frenk soğanı, pırasa, kırmızı turp, kereviz, lahana, Brüksel lahanası, pazı, havuç, karnabahar, bal kabağı, pancar, ıspanak, brokoli, şalgam, marul, roka, nane, maydanoz, tere, havuç, pazı.

 

Hangi mevsimde hangi meyve sebze yenir, kış mevsiminde hangi meyve sebze yenir listemiz ile her mevsim sağlıklı beslenin.

Top