Klor (Cl) Minerali

Klor minerali özellikleri ve faydaları nelerdir? Klor minerali hangi gıdalarda bulunur, Klor minerali görevi ve önemi nedir? Eksikliğinde görülen hastalıklar.

Klor (Cl) Minerali

Klor, yetişkin bir bireyde her bir kg vücut ağırlığında yaklaşık 1.1 gram bulunur. Yani 80 kg ağırlığında bir bireyin vücudunda ortalama 88 gram klor bulunmaktadır. Klor vücudumuzun elektrolit dengesinin ve midedeki asit-baz dengesinin sağlanmasında görev alan önemli bir mineraldir. Klorun kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşımasında da özel bir görevi bulunmaktadır. Klor vücut tarafından çok hızlı emilir ve vücuttan aynı şekilde hızlıca atılır. Yetişkin bir bireyin günlük ortalama klor ihtiyacı 750 mg’dır. Vücutta meydana gelen kusma, ishal aşırı terleme gibi yüksek sıvı kaybı yaşanan durumlarda vücut sıvısı ile vücuttan klor çıkışı fazla miktarda olur ve vücudun elektrolit dengesi bozulur. Böyle durumlarda kan yoluyla vücuda klor takviyesi yapılır. Klorun vücutta yetersiz olması durumunda, iştah kaybı, halsizlik, kaslarda güçsüzlük, metabolizmada asit-baz dengesizliği gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Klor bakımından zengin olan gıdaların başında sofra tuzu gelir. Sofra tuzu Sodyum ve Klor’dan oluşan ve vücudumuzun elektrolit dengesi için mineral sağlayan çok önemli bir gıdadır. Sofra tuzu haricinde et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ve yumurta önemli klor kaynağı gıdalardır.

Top