Konserve Gıda Zehirlenmeleri

Konserve Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? Konserve nasıl zehirler? Konserve zehirlenmesi nasıl olur, kaç saat sonra belli olur, nasıl anlaşılır?

Konserve Gıda Zehirlenmeleri Nasıl Olur?

Konserveler birçok gıda maddesi arasında en güvenilir olan gıda maddelerinden biridir. Ancak bazı durumlarda mikrobiyal bakımdan en tehlikeli gıda maddesi de olabilirler. Marketten hazır olarak satın aldığımız konserve gıdalar üretim sırasında ve kapakları kapatılırken pastörize edilirler. Böylece mikrobiyal risklerin önüne geçilmiş olunur. Ancak bazı durumlarda pastörizasyon işlemi bazı bakterilerin ölmesi için yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda konservelerin içerisinde yaşayan ve çoğalan bakteriler kutu içerisinde bulunan gıdaları tüketerek gaz oluştururlar. Bakterilerin oluşturmuş olduğu bu gaz teneke kutularda şişmeye (bombaj) neden olur. Bu sebeple bombaj yapan teneke konserveleri almamak ve tüketmemek gerekir.

İster cam kavanozda ister teneke kutuda olsun, konservenin kapağını açtığımızda ambalaj içindeki gaz basıncı etkisi ile normalden farklı bir ses çıkıyorsa ve bu ses ile birlikte keskin bir koku yükseliyorsa bu gıda maddesi bakteriler tarafından bozulmuş demektir. Satın aldığımız konserveler pastörize edildikleri için mikrobiyolojik olarak evde yapılanlara göre daha güvenilirdir. Evimizde konserve hazırlarken gıda maddelerine bakteri bulaşmayacak şekilde çapraz bulaşmaların önüne geçmeliyiz. Evde yapılan konservelerin kapağını açtığımızda ambalaj içindeki gaz basıncı etkisiyle normalden farklı bir ses çıkıyor ve bu ses ile birlikte keskin bir koku yayılıyorsa bu konserveyi tüketmemeliyiz.

Konservelerde gıda zehirlenmesine neden olan en önemli bakteri Clostridium botulinum’dur. Clostridium botulinum’un üretmiş olduğu toksin madde dünyanın en zehirli toksin maddesidir. Bu toksin madde çıngıraklı yılanın zehirinden, Arsenik’ten, haşere ilacı olan DDT’den bile çok daha zehirli bir maddedir. Daha açık anlatmak gerekirse 1 gram DDT 80 Kg ağırlığında 125 insanı öldürebilecek kadar güçlü bir zehirdir. 1 gram Arsenik 80 Kg ağırlığında 260 insanı öldürebilecek kadar güçlü bir zehiridir. Clostridium botulinum’un üretmiş olduğu Botulinum toksini maddesinin 1 gramı ise 80 Kg ağırlığında 12.500 kişiyi öldürebilecek kadar güçlü bir zehirdir.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top